20 urodziny Ocalenia: Zrób nam prezent!

30 maja 2020 r. Fundacja Ocalenie kończy 20 lat. Mieliśmy w planach huczną imprezę, ale trudno o nią w warunkach epidemii i izolacji, więc nasze świętowanie przenosimy do internetu. Skoro nie możemy świętować hucznie – będziemy świętować długo!

Przez 20 dni będziemy dzielić się z Wami na Facebooku życzeniami, które otrzymaliśmy od klientów, darczyńców i przyjaciół Fundacji, oraz opowiadać o działaniach, które prowadzimy.

A ponieważ tradycyjnym elementem dobrego świętowania okrągłych urodzin są prezenty, to zachęcamy każdą wspierającą nas osobę: zrób nam prezent!

 

 

Dwadzieścia lat w wielkim skrócie

A wydawałoby się, że nie da zmieścić się 20 lat na jednym obrazku…

 

 

Fundacja Ocalenie dziś 

Pomagamy średnio trzem tysiącom osób rocznie. Jesteśmy największą i najdłużej działającą na rzecz migrantów i migrantek organizacją w Polsce. Cała nasza pomoc jest darmowa. 

Prowadzimy Centrum Pomocy Cudzoziemcom w Warszawie i Centrum Pomocy Cudzoziemcom w Łomży. Działają one na zasadzie one-stop-shopu dla migrantów i migrantek. Oferujemy w nich wsparcie w codziennych sprawach – pomagamy wypełniać druki urzędowe, zapisać dziecko do przedszkola, skontaktować się ze służbą zdrowia czy napisać CV. Zapewniamy także specjalistyczną pomoc prawną i psychologiczną.  Wsparcie mentorów i mentorek kulturowych oferowane w Warszawie jest dostępne w 11 językach, w Łomży natomiast w trzech. Z pomocy korzysta co roku ok 2700 osób z 80 różnych krajów.

Oferujemy także kursy języka polskiego dla cudzoziemców. Zajęcia prowadzone są przez wolontariuszy i wolontariuszki, a co trymestr zapisuje się do nas 400-500 osób.

Prowadzimy programy wsparcia mieszkaniowego i integracyjnego (Witaj w domu i Refugees Welcome Polska) dla uchodźców i uchodźczyń oraz osób starających się o ochronę międzynarodową w Polsce, przeciwdziałając ubóstwu, marginalizacji i bezdomności. 

Dbając o szanse rozwojowe dzieci z rodzin uchodźczych, zapewniamy im pomoc w nauce, odpoczynek i zabawę, a niektórym także stypendium naukowe lub socjalne. 55 dzieci korzysta z mentoringu w Warszawie, a 50 – ze świetlicy środowiskowej w Łomży. 57 dzieci wyjechało z nami na letnie wakacje w 2019 roku.

Prowadzimy także Magazin – charytatywny sklep, w ramach którego udzielamy pomocy rzeczowej potrzebującym cudzoziemkom i cudzoziemcom. Korzysta z niego ponad 630 osób. 

Reakcja na kryzys wywołany epidemią 

Działamy nadal, pomimo epidemii! Poradnictwo prawne, psychoterapia, dyżury mentorów, kursy polskiego i korepetycje dla dzieci odbywają się zdalnie.  Prowadzimy serwis informacyjny o sytuacji epidemiologicznej i jej konsekwencjach dla cudzoziemców i cudzoziemek w 9 językach. Organizujemy i dystrybuujemy pomoc żywnościową dla ponad 400 osób

Zrób nam prezent!

To dzięki Waszym darowiznom możemy pomagać naszym klientkom i klientom. Przy okazji urodzin chcemy wyjaśnić, jakie konkretne koszty pokrywamy dzięki Waszym wpłatom. Stąd wzięła się “lista prezentów” – o każdym z nich opowiemy Wam trochę więcej na Facebooku w czasie 20 dni świętowania naszych 20 urodzin!  

ZRÓB NAM PREZENT >>>