Podsumowanie ostatnich miesięcy – to nasz wspólny sukces!

Z ekscytacją oznajmiamy, że w połowie kwietnia Fundacja Ocalenie zainaugurowała swój newsletter!!! Z tej okazji przygotowałyśmy krótkie podsumowanie działań zrealizowanych w ubiegłym roku, oraz na początku bieżącego. Bo to przecież dzięki Wam, wolontariuszom i wolontariuszkom, darczyńcom i darczyńczyniom, przyjaciołom i przyjaciółkom Fundacji, to co robimy jest cały czas możliwe!

 

Centrum Pomocy Cudzoziemcom i Magazin

Pamiętacie te złowrogie chwile, kiedy w sierpniu ubiegłego roku ogłaszaliśmy, że Centrum Pomocy Cudzoziemcom grozi zamknięcie? To był dla nas wszystkich trudny moment, ale Wasze reakcje na zbiórkę przerosły nasze oczekiwania. Tylko przez serwis pomagam.pl 1319 osób w błyskawicznym tempie wpłaciło ponad 105 000 zł, co pozwoliło nam na utrzymanie działalności CPC.

Dzięki Wam, pracownice i pracownicy centrum udzielili w 2018 roku niemal 2500 konsultacji. Zatrudnione tam mentorki i mentorzy kulturowi, pochodzący z 6 krajów, oferują wsparcie w kilku językach, pomagając wypełnić urzędowe dokumenty, rozwiązać problemy w pracy, znaleźć mieszkanie, zapisać dziecko do szkoły. Prawniczka i psycholożka rozwiązują natomiast bardziej złożone problemy rodzin, którym np. odmówiono przyznania statusu uchodźcy lub osób zmagających się z wojenną traumą. W pierwszym kwartale 2019 roku do Centrum zgłosiło się już prawie 500 osób potrzebujących pomocy. Od marca tego roku, klienci i klientki CPC mogą także korzystać z wyjątkowego “sklepu, w którym wszystko jest za darmo”, czyli z Magazinu. Tutaj przeczytacie o nim więcej.

Mimo wszystkich sukcesów, dalszy los CPC jest ciągle niepewny. Zbiórka zapewniła mu finansowanie wyłącznie na kilka kolejnych miesięcy, ale robimy wszystko, aby Centrum cały czas działało bez zakłóceń. Poprzez dotację pomaga nam w tym miasto st. Warszawa (miejskie środki pokrywają jednak zaledwie część naszych potrzeb), ale tak naprawdę ciągle najbardziej liczymy na Was! Nawet drobna, ale cykliczna wpłata na działalność statutową fundacji pomaga nam zapewnić stabilne działania CPC. Możecie ustawić ją tutaj!

 

Bezpłatne kursy polskiego

W ramach Centrum Pomocy Cudzoziemcom Fundacja oferuje także bezpłatne kursy języka polskiego. One też nie byłyby możliwe bez Was – oddanych wolontariuszek i wolontariuszy, którzy dwa razy w tygodniu poświęcają swój czas, by pomóc nowym mieszkańcom i mieszkankom Warszawy opanować jeden z najtrudniejszych języków świata.

Fundacja oferuje trzy trymestry zajęć rocznie, korzystając z pomocy około 100 wolontariuszy i wolontariuszek. W 2018 roku, w każdym trymestrze uczyło się około 500 osób. Na pierwszy semestr w 2019 roku zgłosiły się 864 osoby, z czego 408 kandydatek i kandydatów otrzymało miejsce w jednej z 35 stworzonych grup. Najwięcej uczniów i uczennic pochodzi z Ukrainy, Białorusi oraz Rosji (z Czeczenią). Wśród krajów niesłowiańskich dominują Indie, Chiny oraz Turcja. Czasami ogrzewamy serca czytając komentarze o naszych kursach na stronie z opiniami Google. Polecamy lekturę!

 

Dzieci i młodzież

Fundacja Ocalenie zawsze w pierwszej kolejności dba o potrzeby najsłabszych i najbardziej potrzebujących – dlatego szczególną opieką obejmujemy dzieciaki z rodzin uchodźczych. Dzięki wsparciu Fundacji BNP Paribas rozpoczęliśmy w ubiegłym roku program tutorsko-mentoringowy Wiedza do Potęgi, skierowany do dzieci i młodzieży z trudnościami w nauce. Uczestnicy i uczestniczki programu korzystają z pomocy tutorów, z warsztatów, wspólnych wyjść edukacyjnych i kulturalnych oraz półkolonii. Część z nich może też liczyć na stypendia. W 2018 roku z programu skorzystało 23 dzieci, wspieranych przez taką samą liczbę wolontariuszy i wolontariuszek. Dla dzieciaków organizujemy też regularne zbiórki, m.in. wrześniową zbiórkę przyborów szkolnych, czy grudniowe prezenty mikołajkowe. Przy Centrum Pomocy Cudzoziemcom w Łomży stale działa świetlica dla dzieci uchodźczych, finansowana przez Fundacje Benefit Systems, z której w ubiegłym roku korzystało regularnie 38 najmłodszych.

 

Wsparcie kobiet

Dzięki pomysłowi naszej wspaniałej mentorki Leyli, w tym roku ruszyły także warsztaty krawieckie dla pań – uchodźczyń, na których 11 kobiet uczy się podstaw kroju i szycia. Dużym powodzeniem cieszy się też grupa wspierająco – relaksacyjna, skierowana do kobiet uchodźczyń, pań w procedurze uchodźczej oraz imigrantek. Udało nam się stworzyć miejsce, w którym kobiety, pod okiem doświadczonej trenerki i psycholożki, uczą się wyrażania siebie, akceptacji i odnajdują spokój, mimo niejednokrotnie bardzo trudnych doświadczeń życiowych. Do grupy zapisało się do tej pory 35 pań pochodzących z Ukrainy, Białorusi, Rosji, Czeczeni, Inguszetii, Dagestanu, Kirgistanu i Kazachstanu. A co o grupie mówią jej uczestniczki? Pękamy z dumy:

“Ta grupa posłużyła mi dużym wsparciem w momencie kryzysu życiowego. Dzięki mocy kobiet z grupy zawalczyłam o swoje prawa w pracy i nie zostałam zwolniona.”

“Te spotkania są dla mnie bardzo ważne. Dają mi siłę na znaczną część tygodnia.”

“Coraz bardziej lubię siebie.”

 

Pomoc mieszkaniowa

Ważną formą pomocy udzielanej przez Fundację Ocalenie jest wsparcie mieszkaniowe dla uchodźców i uchodźczyń. Wierzymy, że aby zacząć nowe życie w Polsce, potrzebują oni przede wszystkim dachu nad głową. Wsparcie oferujemy w ramach dwóch programów: Witaj w Domu oraz Refugees Welcome Polska. W programie Witaj w Domu, realizowanym dzięki wsparciu Fundacji Valores, pomagamy rodzinom znaleźć własne mieszkanie na wynajem. W Refugees Welcome łączymy uchodźców z Polakami, którzy chcą z nimi dzielić swój dom. Uczestnikom i uczestniczkom obu programów zapewniamy kompleksową pomoc w integracji, lekcje nauki polskiego, wsparcie prawniczki i psycholożki. Wspieramy ich w rozpoczęciu samodzielnego życia po opuszczeniu ośrodka dla cudzoziemców. Z obu programów korzysta obecnie 56 uchodźców i uchodźczyń, w tym aż 30 dzieci.

 

Zaangażowanie społeczne

Oczywiście nie jest tak, że działamy w izolacji, skupiając się wyłącznie na pomocy migrantom, migrantkom oraz uchodźcom i uchodźczyniom. Naszym celem jest bowiem zacieśnianie relacji między nowymi i rdzennymi warszawiakami i warszawiankami, budowanie mostów i zrozumienia. Dlatego w ubiegłym roku mogliście nas spotkać na Paradzie Równości, Warszawskich Dniach Różnorodności, sąsiedzkich piknikach, wydarzeniach w Teatrze Polskim i Muzeum Polin. Razem z tym ostatnim, w ramach wystawy “Obcy w Domu. Wokół Marca ’68) stworzyliśmy gablotę z obiektami zebranymi pośród uchodźców i uchodźczyń, którzy mieszkają dziś w Warszawie.

Zorganizowaliśmy też setki godzin warsztatów o uchodźcach, szkoleń wielokulturowych i antydyskryminacyjnych dla dzieci, młodzieży, firm i społeczności lokalnych od Cieszyna aż po Szczecin. No i doczekaliśmy się własnej celebrytki! Nasza mentorka, Leyla Elsanova, otrzymała nominację do tytułu Warszawianki Roku 2018, w związku z czym jej sylwetka pojawiła się na łamach magazynu VOGUE. Ach, sława… Feras Doboul, mentor kulturowy z Syrii, otrzymał natomiast nagrodę Fundacji POLCUL za pracę na rzecz pomocy uchodźcom, angażując się we wszelkie inicjatywy społeczne służące lepszej integracji cudzoziemców w Polsce.

 

Nowa strona www

Na zakończenie pochwalimy się także naszym rozwojem organizacyjnym, a co! Nie tylko ruszamy z newsletterem, ale jak pewnie zauważyliście, uruchomiliśmy naszą stronę internetową w zupełnie nowej odsłonie. Mamy nadzieję, że jest teraz dużo bardziej przyjazna w odbiorze, i że znajdziecie na niej wszystkie potrzebne informacje. Rozwój naszych działań komunikacyjnych i promocyjnych nie byłby możliwy, gdyby nie wsparcie Fundacji Batorego oraz Open Society Foundation.

To wszystko nie byłoby możliwe bez Waszego zaangażowania. Dziękujemy, że jesteście z nami! I oczywiście zapraszamy do subskrybowania naszego newslettera!