Kilka słów na Dzień Dziecka

Świetlica w Łomży. Fot: Damian Lemański

Życzymy wszystkim dzieciom świata, aby ich dzieciństwo było bezpieczne i spokojne. Aby było w nim miejsce na beztroską zabawę, nudę i radosne odkrywanie swoich zainteresowań. Myślimy dzisiaj o dzieciach, którym na drodze do bezpieczeństwa staje zarówno fizyczna zapora, jak i wrogość i obojętność ludzi. Myślimy o dzieciach uciekających przed wojnami, strachem i przemocą. Marzy nam się rzeczywistość, w której możemy skupić się na rozwijaniu naszych długoterminowych programów wsparcia dla najmłodszych, a pomoc interwencyjna nie jest już potrzebna. Dopóki tak się jednak nie stanie, będziemy robić jedno i drugie. A co robimy? O tym poniżej:

  • Od ponad 10 lat prowadzimy świetlicę dla dzieci cudzoziemskich działającą przy Centrum Pomocy Cudzoziemcom w Łomży. Regularnie uczęszcza do niej około 15 dzieci.
  • Po pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę, otworzyłyśmy kolejne świetlice – obecnie działają cztery w Warszawie (uczęszcza do nich ok. 120 osób) i jedna w Chełmie, z której korzysta regularnie 21 dzieci. W planach mamy otwarcie kolejnych świetlic w Warszawie i Łodzi.
  • Od 2018 roku wraz z Fundacją BNP Paribas tworzymy program tutorsko-stypendialny “Wiedza do Potęgi”, który wspiera najmłodszych w nauce i rozwijaniu zainteresowań. W tym roku szkolnym do programu przyjęłyśmy 100 dzieci – 32 z nich otrzymuje stypendia.
  • W ramach programu integracyjno-mieszkaniowego “Witaj w domu”, wspieramy rodziny uchodźcze zagrożone bezdomnością. Obecnie w programie uczestniczy 13 rodzin, w których wychowuje się 44 dzieci.
  • Prowadzimy przestrzenie przyjazne dzieciom w ośrodkach zakwaterowania osób z Ukrainy w województwie mazowieckim, lubelskim i podkarpackim – organizujemy tam korepetycje, lekcje języka polskiego, zajęcia sportowe i warsztaty. Obecnie działa 12 takich punktów – w kwietniu odwiedziło je ponad 300 dzieci
  • Zapewniamy pomoc psychologiczną i psychiatryczną, organizujemy kolonie, udzielamy rodzinom pomocy rzeczowej, przekazujemy prezenty świąteczne i vouchery na wyprawki szkolne.

Skuteczne wspieranie dzieci z doświadczeniem uchodźczym wymaga ciągłości i systematyczności. Jeśli chcesz towarzyszyć im i nam w tej drodze, ustaw stałą, nawet niewielką, wpłatę na działania Fundacji Ocalenie. Razem pomóżmy im zbudować dobre życie w Polsce: Chcę wspierać regularnie.

Fot. Damian Lemański