Łomża: “Poznaj swojego sąsiada”

[:pl]10 listopada 2010 r. w sali prób młodzieżowego zespołu „Kaukaz” i łomżyńskiej sekcji capoeiry odbyło się spotkanie poświęcone wielokulturowości. Okazją do spotkania był przyjazd Mestre Bamba z Brazylii, który przybył do Łomży na zaproszenie ACMB Łomża.

Imprezę rozpoczęły mentorki Fundacji „Ocalenie”, Satsita Khumaidova i Larisa Suleymanova, które opowiedziały o kulturze czeczeńskiej. Uczestnicy spotkania mogli dowiedzieć się jak wygląda czeczeński ślub, narzeczeństwo, życie rodzinne, podział obowiązków między kobietami i mężczyznami. Zebrani goście zadawali wiele pytań dotyczących sytuacji w Czeczeni, obecnej i przed wojnami, życia uchodźców w Łomży.

„Będąc w Polsce chcemy się integrować a nie asymilować. Dlatego tez staramy się pielęgnować nasze korzenie, zachowywać obyczaje i tradycję. Odbywają się czeczeńskie śluby, dzieci uczą się języka czeczeńskiego, czy też naszych narodowych tańców.”

Relacje: Polskie Radio Białystok i Gazeta Współczesna

Czeczeńskie tańce narodowe można było poznać w następnej części spotkania. Pokaz tańców w wykonaniu zespołu „Kaukaz”, spotkał się z ciepłym przyjęciem zebranych w sali osób. Do tej pory zespół ze swoimi występami odwiedził szereg łomżyńskich szkół, oraz brał udział w rożnych imprezach kulturalnych na terenie kraju. Największym zaszczytem dla młodych tancerzy i tancerek był występ przed walką Mameda Khalidova, oglądaną przez kilka milionów telewidzów.

Kolejnym punktem był pokaz capoeiry. Młodzi, i trochę starsi adepci pokazywali swoje umiejętności wirując na rękach, robiąc salta i przewroty. Wszystko przy wspólnych śpiewach i muzyce wykonywanej na żywo.

Ponieważ ćwiczymy na jednej sali, postanowiliśmy na spotkanie z Mestre Bamba zaprosić uchodzców, by pokazać jak zróżnicowany jest świat – powiedział Emil Jarnutowski, z ACMB Łomża.

Ciepła i życzliwa atmosfera towarzyszyła uczestnikom w trakcie całego spotkania. Szereg pytań zadawanych mentorkom Fundacji „Ocalenie” oraz zainteresowanie jakie towarzyszyło występom capoeiry, ukazuje jak ważne są imprezy pokazujące różne kultury, obyczaje i tradycje. Takie spotkania to okazja do wspaniałej, wspólnej zabawy bez względu na wiek.[:]