Łomżyński Tydzień Wielokulturowości 2012

[:pl]Fundacja „Ocalenie” serdecznie zaprasza na Łomżyński Tydzień Wielokulturowości, który odbędzie się w dniach 18-24 czerwca 2012 r.

 

Polska staje się coraz bardziej wielobarwna i różnorodna – z każdym rokiem więcej osób odwiedza nasz kraj. Czasami decydują się tu pracować, żyć, zakładać rodziny, mieć tu swój nowy dom. My również odwiedzamy inne kraje, zmieniamy miejsca zamieszkania i pracy. Na swojej drodze spotykamy ludzi różnych narodowości, o odmiennej religii i innych obyczajach od naszych. Obyczajach, których często nie rozumiemy, które nas intrygują, o których może chcielibyśmy wiedzieć coś więcej.

 

W ramach Łomżyńskiego Tygodnia Wielokulturowości chcielibyśmy zaproponować mieszkańcom Łomży szereg aktywności przybliżających inne kultury.

 

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

 

 

 

 

 

Program Łomżyńskiego Tygodnia Wielokulturowości:

19 czerwca (wtorek) w godzinach 17:30-19:00 – zapraszamy na warsztaty breakdance, które odbędą się w sali gimnastycznej I LO w Łomży, mieszczącej się na ul. Bernatowicza 4. Zgłoszenia na warsztat prosimy przesyłać na adres: [email protected] z dopiskiem „breakdance”. Liczba miejsc jest ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń.

19 czerwca (wtorek) zapraszamy na zabawy integracyjne skierowane do dzieci i młodzieży organizowane przez społeczność bursy nr 1 w Łomży. Początek imprezy o godzinie 18:00, Bursa nr 1 w Łomży, ul. Kopernika 16.

20 czerwca (środa) zapraszamy na Drugi Łomżyński Dzień Uchodźcy. W godzinach 10:00-15:00 na Starym Rynku w Łomży stanie wielokulturowe miasteczko namiotowe. Już wkrótce na stronie www.ocalenie.org.pl znajdziecie Państwo szczegółowy plan wydarzeń i atrakcji, jakie przewidzieliśmy na ten dzień.

20 czerwca (środa) zapraszamy również do Kina Millenium na pokaz filmu „Człowiek z Hawru”. Początek projekcji o godzinie 18:00. Film jest ciepłą familijną komedią, pokazującą jak zmienia się życie małego miasteczka, kiedy pojawia się w nim młody uchodźca z Afryki.

21 czerwca (czwartek) zapraszamy wszystkich do Klubu Szachowego Maraton na warsztaty gry w Nardy – popularnej w Azji, Afryce Północnej oraz na Kaukazie gry przypominającej warcaby. Warsztaty odbędą się w siedzibie Klubu przy ulicy M. Skłodowskiej-Curie 1. Początek warsztatów o godzinie 17:30. Warsztat jest otwarty dla wszystkich chętnych.

22 czerwca (piątek) rozpoczną się warsztaty kulinarne. W trakcie warsztatów uczestnicy przygotują, pod okiem Pań z Czeczenii i Gruzji, dania kuchni kaukaskiej: manty, chałwę oraz czepałgasz. Warsztaty odbędą się w Zespole Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 w Łomży, mieszczących się przy ul. Stacha Konwy 11. Warsztaty trwają od 12:00 do 18:00. Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres: [email protected] z dopiskiem „warsztaty kulinarne”. Liczba miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

23-24 czerwca (sobota-niedziela) zapraszamy na warsztaty dziennikarskie. Pierwszego dnia uczestnicy zapoznamy się z tematyką wielokulturowości (tą dzisiejszą, ale też tą bardziej odległą), mową nienawiści, antydyskryminacją. Drugiego dnia odbędą się warsztaty podnoszące umiejętności związane z fotografią oraz warsztaty literacko – dziennikarskie. Zakładanym efektem warsztatów będą teksty oraz zdjęcia poruszające temat wielokulturowości i przeciwdziałania dyskryminacji. Najlepsze fotografie i artykuły zostaną zaprezentowane w mediach lokalnych. Warsztaty odbędą się w siedzibie Fundacji „Ocalenie” mieszczącej się przy ul. Dmowskiego 1E w Łomży. Warsztaty poprowadzi Marek Maliszewski oraz Cezary Zborowski z Redakcji portalu 4lomza.pl. Zgłoszenia na warsztat prosimy przesyłać na adres: [email protected] z dopiskiem „warsztaty dziennikarskie”. Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Warsztaty organizowane we współpracy z Fundacją Wiedza Lokalna i przeprowadzone w ramach projektu „Raport mniejszości 2” finansowanego przez Fundację im Stefana Batorego.

 

Więcej informacji: www.ocalenie.org.pl, / www.facebook.com/FundacjaOcalenie

 

Projekt realizowany we współpracy z: Klubem Szachowym Maraton, Zespołem Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 w Łomży, Zespołem Szkół Ogólnokształcących nr 1, 4lomza.pl, Młodzieżowym Domem Kultury – Domem Środowisk Twórczych, Kinem Millenium, Fundacją dla Somalii, Azerbejdżańskim Centrum Kultury, Muzułmańskim Związkiem Religijnym w RP, Fundacja Wiedza Lokalna, Bursa nr 1.

 

Dzień Uchodźcy został objęty Honorowym patronatem Prezydenta Miasta Łomża oraz UNHCR.

 

Projekt realizowany ze środków Fundacji im. S. Batorego w ramach programu „Demokracja w Działaniu”[:]