Potrzebna pomoc żywnościowa

Pomoc żywnościowa uchodźcy COVIDW związku z trwającym stanem epidemii i zamknięciem części firm, wielu uchodźców i migrantów z dnia na dzień straciło pracę i zostało bez środków do życia. To grupa wyjątkowo wrażliwa, jeśli chodzi o odczuwanie sytuacji kryzysowych.

Cudzoziemki i cudzoziemcy są dyskryminowani na rynku pracy, częściej pracują bez umów lub na umowach, które łatwo natychmiastowo rozwiązać.  Wiele naszych klientek i klientów pracowało w miejscach, które przestały funkcjonować (restauracje, punkty usługowe, sklepy inne niż spożywcze).

Ponieważ są to osoby, które zazwyczaj nie mają żadnego zabezpieczenia – oszczędności, własnych mieszkań, sieci rodzinno-przyjacielskiej, na której pomoc mogłyby liczyć, często także nie są uprawnione do otrzymywania pomocy społecznej – w przypadku utraty pracy ich sytuacja staje się skrajnie trudna. Brakuje im pieniędzy na zaspokojenie podstawowych potrzeb, w tym na kupno jedzenia. Dodatkowo, potrzeby żywieniowe rodzin wielodzietnych wzrosły często kilkukrotnie, odkąd dzieci nie mają dostępu do posiłków w żłobkach, przedszkolach i szkołach.

Mimo złagodzenia lockdownu, nie wszystkim osobom udało się latem odzyskać pracę lub znaleźć nową. Spodziewamy się, że jesienią i zimą, wraz z kolejnymi falami epidemii, ich sytuacja nie będzie się niestety poprawiać.

W okresie od początku kwietnia do końca listopada 2020 r. udzieliliśmy wsparcia żywnościowego (w formie bonów lub paczek) 784 osobom – w większości wielodzietnym rodzinom. To dla nas ogromne wyzwanie finansowe i logistycznie – w czasach „przedepidemicznych” interwencyjne wsparcie żywnościowe dotyczyło zwykle kilku, maksymalnie kilkunastu osób miesięcznie. Nagle przyszło nam zmierzyć się z niemal czterdziestokrotnie większymi potrzebami. 

Dlatego też prosimy o pomoc wszystkich, którzy mogą nas wesprzeć w tej wyjątkowej sytuacji. 

412 osób skorzystało z udzielanej przez nas pomocy żywnościowej 🍅🥕🥔🥚🍅 W Warszawie wydaliśmy do tej pory 56 bonów…

Opublikowany przez Fundacja Ocalenie Piątek, 15 maja 2020

 

Pomoc żywnościowa – co mogę zrobić?

 

Firmy: sieci spożywcze, hurtownie, producenci żywności

Poszukujemy firm, które mogłyby przekazać:

  • Bony zakupowe na zakup żywności,
  • Wsparcie finansowe na zakup bonów,
  • Paczki z trwałą żywnością (w ilościach hurtowych) wraz ze wsparciem w ich dystrybucji.

Kontakt dla firm: marianna.wartecka[at]ocalenie.org.pl

 

Darczynie i darczyńcy indywidualni

W trosce o bezpieczeństwo i zdrowie darczyńców, pracowników Fundacji oraz klientów, a także z powodu utrudnień logistycznych (zamknięcie Fundacji, ograniczony dostęp do sklepów) nie prowadzimy zbiórki pojedynczych produktów od darczyńców indywidualnych.

Osobom otrzymującym wsparcie przekazujemy przede wszystkim bony żywnościowe, minimalizując przekazywanie gotowych paczek. Bony to sposób pozwalający na zapewnienie większego bezpieczeństwa wszystkim zaangażowanym osobom, a jednocześnie korzystniejszy dla osób otrzymujących pomoc – mogą samodzielnie zrobić zakupy, uwzględniając swoje indywidualne potrzeby i preferencje (wynikające np. z uwarunkowań religijnych czy zdrowotnych).

 

Dlatego prosimy o wsparcie finansowe. Środki przekazane nam na pomoc żywnościową zostaną w całości przeznaczone na ten cel. 

Wpłat można dokonywać na konto:

Fundacja Ocalenie
ul. Krucza 6/14a, 00-537 Warszawa
Nr konta bankowego:
BNP Paribas:
11 1750 0009 0000 0000 2156 6004
Adres banku:
ul. Kasprzaka 10/16
01-211 Warszawa
Kod BIC/SWIFT do przelewów międzynarodowych: PPABPLPKXXX
Tytuł przelewu: pomoc żywnościowa  

 

Pomoc żywnościowa jest współfinansowana z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji, w ramach projektu „Wsparcie Integracji Uchodźców”.

Bezpieczna przystań