PROJEKT Q – ADAPTACJI – POMOC DLA OSÓB Z PROMESĄ WIZY REPATRIACYJNEJ, CUDZOZIEMSKICH MAŁŻONKÓW REPATRIANTÓW ORAZ STUDENTÓW POLSKIEGO POCHODZENIA ZE WSCHODU

[:pl]Miło nam poinformować, iż Fundacja „Ocalenie” rozpoczęła realizację projektu Q – Adaptacji, skierowanego do osób z wydaną promesą wizy repatriacyjnej, cudzoziemskich małżonków repatriantów i studentów polskiego pochodzenia ze Wschodu. W ramach projektu zostanie wydane Vademecum repatrianta,  broszura Studia w Polsce – dobry wybór. Dla osób przygotowujących się do repatriacji do Polski zostaną przeprowadzone szkolenia adaptacyjne – w Gruzji, Kazachstanie i Uzbekistanie. Dodatkowo na Białorusi – w Brześciu i na Ukrainie – we Lwowie, Winnicy i Odessie zostaną zorganizowane szkolenia dla studentów polskiego pochodzenia rozpoczynających studia w Polsce.

W ramach projektu został stworzony mobilny zespół wsparcia beneficjentów projektu. Repatriantka z Kazachstanu, cudzoziemski małżonek repatriantki z Azerbejdżanu i osoba polskiego pochodzenia z Gruzji, która ukończyła studia w Polsce, będą odwiedzać repatriantów i studentów polskiego pochodzenia w różnych zakątkach Polski i wspierać ich proces adaptacji w naszym kraju.

Ważnym elementem projektu będzie zebranie materiału fotograficznego ukazującego warunki życia potomków polskich zesłańców w Kazachstanie.  Wystawa ze zdjęciami będzie prezentowana w różnych miastach Polski.

Jako jedno z działań w projekcie została powołana Grupa Robocza mająca za zadanie wypracowanie metod skutecznego wprowadzania w życie Ustawy o repatriacji i wspierania studentów polskiego pochodzenie ze Wschodu.

Zakończenie projektu przewidziano na koniec 2014 r.

Projekt jest realizowany ze środków Europejskiego Funduszu na Rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu Państwa.[:]