Wystawa „W Połowie drogi…” w Luksemburgu

[:pl]W dniach 5 – 23 października 2011r. w Luksemburgu odbędzie się Festiwal Filmu Środkowoeuropejskiego „CinEst”. Ważnym elementem festiwalu będzie wystawa „Na marginesie społeczeństwa” która zostanie pokazana w Centrum Kultury „Abbaye de Neumünster” – największej centrum artystycznym w Luksemburgu.

W trakcie wystawy zostaną pokazane zdjęcia przedstawiające uchodźców mieszkających w Łomży, wykonane przez Pana Marka Maliszewskiego. Zdjęcia zostały wykonane w ramach projektu prowadzone przez Fundacje „Ocalenie”, realizowanego ze środków Fundacji Batorego w ramach programu „Demokracja w Działaniu”. Zdjęcia można było obejrzeć w kwietniu tego roku, na zorganizowanej w Łomży przez Fundacje „Ocalenie” wystawie „W połowie drogi…”. Zdjęcia te można również obejrzeć wchodząc na stronę www.wpolowiedrogi.org.pl.

Oprócz zdjęć Marka Maliszewskiego zostaną zaprezentowane prace 8 artystów z Czech, Polski, Słowacji i Węgier, t.j.: Damian Chrobak, Arek Gola, Adam Lach, Rajmund Rajchel, Jindřich Štreit, Tamas Zador, Matúš Zajac.

Główną ideą, która przyświeca wystawie jest prezentacja uniwersalnego problemu związanego z marginalizacją jednostek i grup społecznych. Projekty wybranych fotografów dotykają ważkich tematów, takich jak: narkomani, odosobnieni w tkance miejskiej, uchodźcy, mniejszości narodowe, bezrobotni, niepełnosprawni umysłowo, dzieci z rodzin dysfunkcyjnych. Ukazując szerokie spektrum oraz różnorodne podejście do tego zagadnienia marginalizacji, wystawa umożliwia widzom konfrontację problemów wykluczenia oraz samowykluczenia.

Więcej informacji o wystawie można znaleźć na stronie organizatorów.

Informacje o autorze zdjęć:

Marek Maliszewski – urodził się w 1971 r. w Kolnie. Studiował na wydziale prawa Uniwersytetu

w Białymstoku. Od 10 lat jest fotoreporterem 4lomza.pl, Gazeta Bezcenna oraz współpracownikiem Agencji Fotograficznej REPORTER. Finalista Grand Press Photo 2009.

„W połowie drogi…” (Galeria Bonar, Łomża 2011) to pierwsza wystawa indywidualna autora. Projekt pokazuje czeczeńskich uchodźców, mieszkających w polskim mieście Łomża. Stworzył portrety ludzi, łącząc je z ich doświadczeniami, opowieściami i wierzeniami. Kluczem do cyklu „W połowie drogi…” jest stan niepewności i tymczasowości, w którym żyją: na marginesie społeczeństwa kraju przyjmującego – w poczekalni na drodze decyzji administracyjnej i z nadzieją na dotarcie do miejsca, które będą mogli nazwać domem.[:]