Centrum Pomocy Cudzoziemcom

Centrum Pomocy Cudzoziemcom w Warszawie (CPC) to miejsce, w którym każdego roku tysiące osób z kilkudziesięciu krajów świata otrzymuje bezpłatną pomoc i przyjazną przestrzeń.

centrum pomocy cudzoziemcom warszawaIdea Centrum Pomocy Cudzoziemcom

Państwo polskie nie troszczy się wystarczająco o integrację cudzoziemców. Nie istnieją krajowe systemy integracyjne, dzięki którym cudzoziemki i cudzoziemcy mogliby bezpiecznie i stabilnie budować w Polsce swoją przyszłość: uczyć się polskiego, przystosowywać do rynku pracy, wynająć spokojnie mieszkanie, znaleźć odpowiednią szkołę dla swojego dziecka albo uzyskać we własnym języku pomoc w sytuacji kryzysowej.

Na te potrzeby, w miarę swoich możliwości, od 2004 roku odpowiada Fundacja Ocalenie, prowadząc Centrum Pomocy Cudzoziemcom. Klientami CPC są mieszkający w Warszawie i okolicach uchodźcy, imigranci i repatrianci oraz osoby ubiegające się o ochronę międzynarodową, w tym mieszkańcy ośrodków dla cudzoziemców na Targówku, w Dębaku i Lininie. Z pomocy CPC korzystają również osoby przebywające w Polsce bez ważnego zezwolenia.

CPC to miejsce niezwykłe na mapie Warszawy. Mówimy i pomagamy w 11 językach – słychać u nas angielski, arabski, czeczeński, gruziński, hebrajski, perski, polski, rosyjski, ukraiński, tadżycki i wietnamski. Pracuje dla nas zespół 13 wspaniałych i zaangażowanych osób: 7 mentorek i mentorów kulturowych (z 7 różnych krajów!), psycholożka, psychoterapeutka dziecięca, dwie prawniczki, koordynator kursów polskiego i koordynatorka pomocy rzeczowej.

Centrum Pomocy Cudzoziemców zostało wyróżnione nagrodą Grand Prix oraz nagrodą w kategorii Pomoc Społeczna za najlepszą warszawską inicjatywę pozarządową w konkursie S3KTOR.

 

Zakres pomocy

Dzięki wspaniałemu zespołowi CPC jesteśmy w stanie pomagać ponad 200 osobom tygodniowo. Załatwiamy masę spraw:

  • pomagamy w codziennych sprawach – dla osób, które słabo mówią po polsku lub spotykają się z dyskryminacją, są one dużo trudniejsze do załatwienia, niż dla Polek i Polaków: wspieramy w kontaktach z urzędami, szukamy pokoi i mieszkań do wynajęcia, zapisujemy dzieci do przedszkoli i szkół, wypełniamy wnioski, piszemy pisma,
  • zapewniamy tłumacza w kontakcie z urzędami, szkołami, szpitalami,
  • pomagamy pisać CV i szukać pracy,
  • zapewniamy pomoc prawną: pomagamy zalegalizować pobyt, uzyskać ochronę międzynarodową, walczymy z nieuczciwymi pracodawcami,
  • oferujemy wsparcie psychologiczne i psychoterapię, także dla osób z traumą i zespołem stresu pourazowego,
  • zapewniamy bezpłatne kursy polskiego dla dorosłych,
  • kierujemy dzieci i młodzież na dodatkowe zajęcia edukacyjne i kulturalne,
  • dajemy wsparcie interwencyjne (nocleg, jedzenie, ubrania, lekarstwa),
  • dystrybuujemy pomoc rzeczową (ubrania, kosmetyki, wyprawki dla dzieci, przybory szkolne, meble, sprzęt AGD),
  • organizujemy wydarzenia integracyjne i kulturalne dla mieszkańców i mieszkanek Warszawy – polskich i cudzoziemskich.

Współpracujemy z warszawskimi placówkami pomocy społecznej, innymi organizacjami pozarządowymi, grupami nieformalnymi oraz instytucjami zaangażowanymi w pomoc i wspieranie integracji cudzoziemców w Warszawie.

 

Wspieraj działania CPC

Centrum Pomocy Cudzoziemcom potrzebuje finansowego wsparcia darczyńców indywidualnych i biznesowych.

Sprawa jest poważna. Środki publiczne, z których we wcześniejszych latach finansowane było CPC, stały się niedostępne. Dostęp do unijnego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji, czyli dotychczasowe tradycyjne źródło finansowania działań na rzecz uchodźców i imigrantów, został zablokowany przez rząd PiS. Środki miejskie pokrywają z kolei jedynie ok. 1/4 naszych potrzeb.

 

Nie pozwól, aby CPC zniknęło z mapy Warszawy! Nie pozwól, aby ponad 2600 osób, którym rocznie pomagamy, nie miało dokąd pójść.

 

Wesprzyj nas darowizną – tutaj naprawdę liczy się każda złotówka.

Jeżeli możesz sobie na to pozwolić, ustaw zlecenie stałe i wspieraj nas regularnie.

 

 

W 2018 roku działalność CPC jest współfinansowana przez Urząd m.st. Warszawy, w ramach projektu „Centrum Pomocy Cudzoziemcom II”.

Centrum Pomocy Cudzoziemcom
Fundacja Ocalenie
ul. Krucza 6/14a, Warszawa
poniedziałek-piątek, godz. 8:00-19:00
tel. 22 828 04 50
e-mail: [email protected]