Fot. Agata Kubis
Fundacja Ocalenie działa na rzecz dzieci i młodzieży z doświadczeniem migracji, w tym uchodźstwa. Staramy się zapewnić im bezpieczne warunki do nauki, zabawy i rozwoju. Od 2018 roku prowadzimy program tutorsko-stypendialny Wiedza do potęgi, którego celem jest wsparcie edukacji młodzieży uchodźczej – przede wszystkim mającej trudności w nauce i zagrożonej jej przerwaniem. Od ponad 10 lat prowadzimy świetlice w Łomży, a od czasu pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę – również w Warszawie. W ramach Centrum Pomocy Cudzoziemcom oferujemy najmłodszym pomoc psychologiczną. Prowadzimy także program wsparcia szkół, którego celem jest ułatwienie dzieciom integracji w polskich szkołach.
Jeśli jesteś osobą cudzoziemską szukającą wsparcia, przejdź na stronę dla osób cudzoziemskich: centrum.ocalenie.org.pl
Świetlica w Łomży
Pierwszą i najdłużej prowadzoną świetlicą jest świetlica w Łomży, powstała ponad dekadę temu przy Centrum Pomocy Cudzoziemcom. Świetlica jest miejscem zabawy, nauki i rozwijania zainteresowań. W każdym kwartale uczęszcza do niej około 30 dzieci, a w całym ubiegłym roku było ich 162. Dzieci – obecnie przede wszystkim z Ukrainy, Białorusi I Czeczenii– otrzymują pomoc w nauce języka polskiego, odrabianiu zadań domowych, przygotowywaniu do zajęć szkolnych.
W świetlicy odbywają się również zajęcia artystyczne, kulinarne, sportowe, integracyjne.
Podczas dni wolnych od zajęć szkolnych dzieci uczestniczą w wycieczkach, koloniach oraz innych formach aktywności zorganizowanych przez Fundację.
Więcej informacji: świetlica dla dzieci uchodźczych w Łomży >>>
Fot. Damian Lemański
Program wsparcia dzieci i młodzieży w Warszawie
W Warszawie pracuje kilkunastoosobowy zespół koordynujący działania na rzecz dzieci i młodzieży. Największym z nich jest projekt Wiedza do potęgi, realizowany we współpracy z Fundacją BNP Paribas od 2018 roku. Program ma na celu wsparcie edukacji dzieci i młodzieży z rodzin uchodźczych – przede wszystkim tych mających trudności w nauce i zagrożonych jej przerwaniem. Uczestnicy i uczestniczki programu korzystają z pomocy w nauce w postaci indywidualnych spotkań z tutorem/tutorką, a w razie potrzeby również z korepetycji i zajęć grupowych przygotowujących do matury i egzaminu 8. klas. Uczestniczą też w warsztatach, spotkaniach integracyjnych, wspólnych wyjściach edukacyjnych i kulturalnych. Specjaliści i specjalistki edukacji są także w stałym kontakcie z rodzinami dzieci objętych programem, oferując im niezbędne wsparcie.
W 2023 roku w programie wzięło udział 117 dzieci. Każde z nich może ubiegać się o przyznanie stypendium na czas trwania roku szkolnego. Pokrywa ono potrzeby edukacyjne ucznia oraz opłaty szkolne (składki na radę rodziców, ubezpieczenia, obiady, wycieczki i podręczniki). W 2023 roku stypendia otrzymało 36 osób.
Prowadzenie tych działań jest możliwe również dzięki wolontaryjnej pracy tutorów i tutorek. W 2023 roku w tutoring zaangażowało się 121 osób.
Więcej informacji: Wiedza do potęgi >>>
Fot. Damian Lemański
Świetlice w Warszawie
Obecnie w Warszawie działają 4 świetlice dla dzieci z doświadczeniem migranckim i uchodźczym. Trzy z nich znajdują się w ośrodkach długoterminowego zakwaterowania osób uchodźczych z Ukrainy, a jedna w siedzibie w MAL (Miejsce Aktywności Lokalnej) i jest otwarta dla wszystkich dzieci z doświadczeniem migracji, w tym uchodźstwa.
W świetlicach dzieci korzystają z codziennego wsparcia i opieki, pomocy w nauce i wsparcia psychologicznego. Głównym celem pracy z dziećmi jest wsparcie ich w procesie edukacji – dzieci uczą się z nami polskiego, przygotowują się do zajęć szkolnych, a w razie potrzeby korzystają z indywidualnych korepetycji. Mają także dostęp do pomocy psychologicznej, uczestniczą w wyjściach do instytucji kultury i zajęciach rozwojowych. W 2023 roku do świetlic było zapisanych łączne 200 dzieci z doświadczeniem migracji i uchodźstwa.
Świetlice warszawskie są naturalnym przedłużeniem działań interwencyjnych, które Fundacja uruchomiła w 2022 roku po inwazji Rosji na Ukrainę, tj. przyjaznych przestrzeni w punktach recepcyjnych i punktów edukacyjnych w ośrodkach zakwaterowania. Od marca 2022 roku do końca 2023 skorzystało z nich kilkanaście tysięcy dzieci uciekających przed wojną.
Zobacz film nagrany w jednej z warszawskich świetlic!
Program wsparcia szkół
Program wsparcia szkół powstał, aby wspierać integrację i adaptację dzieci oraz rodziców cudzoziemskich, tak aby ułatwić im odnalezienie się w polskim systemie edukacji i wzmacniać ich sprawczość. Program jest skierowany również do szkół, które otrzymują narzędzia i wsparcie potrzebne do tworzenia przyjaznego, wielokulturowego środowiska szkolnego. W ramach programu szkoły korzystają z pomocy asystentki międzykulturowej zatrudnionej przez Fundację, otrzymują dostęp do materiałów edukacyjnych w języku ojczystym dzieci. Zapewniamy także bogaty pakiet szkoleń dla kadry nauczycielskiej, pracowników i pracowniczek administracji i innych osób pracujących z dziećmi. Rodzice i opiekunowie dzieci cudzoziemskich mogą bezpłatnie pobrać pakiet edukacyjny, dostępny w 3 wersjach językowych (polski, ukraiński i rosyjski), który stanowi przewodnik po polskim systemie edukacji i życiu szkolnym.
Pozostałe działania
We wrześniu młode osoby z naszych stałych programów otrzymują wyprawki szkolne, a w grudniu – prezenty świąteczne. Dzieci i młodzież, poza dedykowanymi dla nich programami edukacyjnymi, otrzymują również pomoc rzeczową, mają dostęp do konsultacji psychologicznych i psychiatrycznych, biorą udział w programie integracyjno-mieszkaniowym Witaj w domu, a także otrzymują pomoc medyczną, rzeczową i prawną na granicy polsko-białoruskiej.
Przejdź na stronę dla osób cudzoziemskich, aby lepiej zapoznać się z naszą ofertą >>