Refugees Welcome Polska

Refugees Welcome to oddolna inicjatywa, która powstała w 2014 roku w Niemczech w odpowiedzi na potrzebę udzielenia pomocy uchodźcom przybyłym do Europy, szczególnie w kwestii zakwaterowania i integracji. Polski oddział Refugees Welcome powstał w październiku 2015 roku, a od listopada 2016 roku Refugees Welcome Polska działa jako program Fundacji Ocalenie.

 

Refugees Welcome: idea

Idea inicjatywy Refugees Welcome jest bardzo prosta: to platforma internetowa, która łączy uchodźców z lokalnymi mieszkańcami, którzy chcą wynająć im pokój. W ten sposób pomaga uchodźcom znaleźć dach nad głową, równocześnie otwierając drogę do integracji, wzajemnego poznawania się i przełamywania stereotypów.

W ramach programu swój dom znalazło już 1220 uchodźców i uchodźczyń w 16 krajach: w Niemczech, Austrii, Szwecji, Grecji, Portugalii, Hiszpanii, Holandii, Włoszech, Kanadzie, Czechach, Rumunii, Irlandii Północnej, Australii, Japonii, Francji, a także w Polsce.

 

Refugees Welcome Polska

Polski oddział Refugees Welcome powstał w październiku 2015 roku, a od listopada 2016 roku Refugees Welcome Polska działa jako program Fundacji Ocalenie.

Refugees Welcome Polska pomaga rozwiązywać dwa główne problemy, z którymi zmagają się osoby będące w procedurze uchodźczej lub osoby o przyznanej ochronie międzynarodowej:

  • problemów związanych z zakwaterowaniem,
  • problemów związanych z integracją: poznaniem polskiej kultury i polskiego języka.

Uchodźcy uczestniczący w programie mogą liczyć na indywidualne wsparcie polskich wolontariuszy i wolontariuszek (kumpli i kumpelek), którzy wspierają ich proces integracji. Cudzoziemki i cudzoziemcy uczestniczący w programie mają też dostęp do innych bezpłatnych usług Fundacji Ocalenie: kursów języka polskiego, wsparcia psychologicznego, wsparcia prawnego.

Również gospodarze wynajmujący mieszkanie mogą liczyć na wsparcie zespołu Refugees Welcome. Ważnym aspektem jest to, że między uchodźcą a wynajmującym zawierana jest umowa najmu, gdzie jasno określone są warunki umowy i wysokość czynszu (minimalnie to 150 zł miesięcznie).

 

Jak możesz pomóc?

Chcesz zostać wolontariuszem lub wolontariuszką w programie Refugees Welcome Polska?

Chcesz wynająć pokój uchodźcy lub uchodźczyni?

→ Zapraszamy na stronę Refugees Welcome Polska.

Chcesz wspomóc program finansowo?

→ Wpłać darowiznę na Fundację Ocalenie z dopiskiem RWP.