Program integracyjno-mieszkaniowy Witaj w domu został uruchomiony w 2017 roku. Jest odpowiedzią Fundacji Ocalenie na podstawowe problemy w integracji osób z doświadczeniem uchodźczym w Polsce: zagrożenie bezdomnością i ubóstwem, nieznajomość języka polskiego, trudności w załatwianiu różnych spraw w urzędach, przychodniach itp.
Głównym celem programu jest wsparcie rodzin uchodźczych w dążeniu do samodzielności, tak aby po udziale w programie dalsza stała pomoc nie była im już potrzebna. Osoby klienckie rozwijają takie umiejętności i kompetencje, które pozwolą im na odnalezienie się w Polsce, w różnych sytuacjach, w których wcześniej wymagały wsparcia. Chcemy, by osoby uczestniczące w programie Witaj w domu odzyskały taką sprawczość, jaką miały w swojej ojczyźnie.
Program Witaj w domu wsparł w 2023 roku 12 rodzin – łącznie 66 osoby, w tym 42 dzieci. Kolejne rodziny będą dołączały do programu po zakończonej rekrutacji. Więcej na temat rodzin i ich potrzeb można dowiedzieć się na www.witajwdomu.org.pl.
Problemy mieszkaniowe osób uchodźczych
Co czwarta osoba z doświadczeniem uchodźstwa w Polsce jest zagrożona bezdomnością, a barierą w znalezieniu mieszkania są nie tylko ceny najmu, ale też uprzedzenia wynajmujących i dyskryminacja. Osoby uchodźcze często są zmuszone wynajmować mieszkania zniszczone, bez ciepłej wody i ogrzewania, po cenach nieadekwatnych do standardu.
Siedem lat temu razem z moim mężem i trójką dzieci musiałam wyjechać z naszego rodzinnego Dagestanu. Gdybyśmy tam zostali, mojego męża prawdopodobnie nie byłoby już z nami. Dziś jesteśmy uchodźcami w Polsce i nie jest nam lekko. Ja mam problemy z chodzeniem, przeszłam już kilka operacji i czekam na następną. Utrzymanie całego domu spadło na barki mojego męża.
Nikt nie chciał wynająć nam mieszkania w Warszawie. Dlatego musieliśmy zamieszkać pod miastem, w nieogrzewanej, wilgotnej przybudówce. W budynku nie było łazienki, dopiero mój mąż musiał ją zbudować. Niestety nie było też ciepłej wody, więc musiałam gotować wodę w garnku, żeby dzieci mogły się umyć. Nie mogłam trzymać jedzenia w szafkach, bo od wilgoci wszystko tam gniło. Bałam się, że moje dzieci zaczną od tego chorować. Bardzo się bałam kolejnej zimy.
Ayna z Dagestanu
Na podstawie dotychczasowych badań, przeprowadzonych m.in. przez Instytut Spraw Publicznych, Stowarzyszenie Interwencji Prawnej i Fundację Ocalenie, wśród najważniejszych problemów mieszkaniowych osób z doświadczeniem uchodźstwa trzeba wymienić:
- życie w złych warunkach, w tym w lokalach nieogrzewanych, zawilgoconych, zagrzybionych i wymagających podstawowych napraw,
- negatywny wpływ warunków mieszkaniowych na stan zdrowia, życie rodzinne i integrację społeczną,
- przeludnienie mieszkań,
- wynajmowanie mieszkań bez pisemnej umowy,
- trudności w znalezieniu mieszkania, wynikające z dyskryminacji,
- zawyżanie czynszów i opłat oraz inne nadużycia właścicieli lub dysponentów mieszkań (w tym nieuzasadnione i bezprawne wyrzucenie z lokalu),
- niemożność pokrycia kosztów eksploatacji mieszkań (w tym ogrzewania), doprowadzająca do zadłużenia,
- brak podstawowej stabilizacji życiowej – życie w ciągłej niepewności i poczuciu zagrożenia utratą dachu nad głową,
- konieczność częstych przeprowadzek,
- szczególnie trudna sytuacja rodzin wielodzietnych i samodzielnych rodziców.
Bezpieczny i stabilny dach nad głową jest podstawą budowania życia w nowym kraju. Bez tego skuteczna integracja, wychodzenie z traumy oraz proces dochodzenia do pełnej samodzielności są bardzo utrudnione.
Witaj w domu – odpowiedź na problemy
Program Witaj w domu ma kilka składowych, które w połączeniu ze sobą i przy zaangażowaniu rodzin w nim uczestniczących wspierają w rozpoczęciu nowego życia w Polsce.
Wszystkie formy pomocy są bezpłatne i dostępne dla rodzin w programie. Należą do nich:
- wsparcie mieszkaniowe, udzielane w formie dopłat do wynajmu,
- wsparcie integracyjne specjalisty/ki integracji, w tym pomoc w rozwiązywaniu codziennych trudności i w kontakcie z instytucjami,
- pomoc specjalistyczną, w tym psychologiczną, psychoterapię krótko- i długoterminową oraz prawną,
- kursy języka polskiego,
- aktywizację zawodową, w tym pomoc doradców zawodowych i wsparcie w kontaktach z pracodawcami,
- edukację ekonomiczną (w tym planowanie budżetu domowego) i społeczną.
Dzięki kompleksowej pomocy, rodziny objęte programem mają zapewnione stabilne warunki, umożliwiające stopniową integrację i osiągnięcie samodzielności niezbędnej do życia w Polsce.
Dzięki pomocy zespołu Fundacji Ocalenie niedawno udało nam się przeprowadzić do normalnego mieszkania. Wreszcie każde z moich dzieci ma własne łóżko. Pierwszy raz w życiu moje dzieci mają też biurko, przy którym odrabiają lekcje. Teraz, kiedy mamy bezpieczny, ciepły dom, możemy skupić się na budowaniu nowego życia w Polsce.
Ayna z Dagestanu
Obejrzyj materiał o Aynie: Syryjczyk i Czeczenka. Jak odnaleźli się w Polsce? (od 7 minuty)
Jak możesz wesprzeć program Witaj w domu
Wynajmij mieszkanie rodzinie uchodźczej
Masz mieszkanie do wynajęcia w Warszawie? Możesz wynająć je jednej z rodzin uczestniczących w programie.
Przeczytaj więcej na ten temat >>>
Wspieraj rodziny finansowo
Poznaj rodziny, którym pomagamy oraz ich potrzeby, problemy i marzenia.
Wspieraj rodziny w budowaniu nowego życia w Polsce >>>
Przekaż meble lub wyposażenie mieszkań
Firmy produkujące lub sprzedające sprzęt AGD i meble, chcące wesprzeć program, prosimy o kontakt: [email protected]
Witaj w domu w mediach
naTemat.pl: Prezes domu mediowego przyjął uchodźców. Pokazali nam, jak żyją.
Gazeta Wyborcza: Uchodźcy w Polsce mieszkają w squatach i ruderach. Fundacja szuka dla nich tanich mieszkań.
Gazeta Wyborcza: “Witaj w domu”. Warszawska fundacja wynajmie mieszkania dla uchodźców.
TVN24: Syryjczyk i Czeczenka. Jak odnaleźli się w Polsce? (od 7 minuty)
Urząd m.st. Warszawy: Bezdomność i wykluczenie mieszkaniowe uchodźców w Warszawie.