Piotr Bystrianin

Koordynator działań w Warszawie, prezes zarządu fundacji

Z wykształcenia jestem psychologiem międzykulturowym i trenerem.  Działania w fundacji zacząłem w 2006 roku i na początku zajmowałem się organizacją zajęć dla dzieci w ośrodku dla uchodźców w Czerownym Borze. Później zajmowałem pomocą psychologiczną dla cudzoziemców w Warszawie i rozwijaniem wolontariatu w fundacji a poza tym pisaniem projektów i wszystkim co w danej chwili było trzeba robić. Duży wpływ na moje podejście do pomocy i integracji cudzoziemców miały też praktyki w londyńskim Refugee Council, w warszawskiej Powiślańskiej Fundacji Społecznej, udział w Akademii Treningu Antydyskryminacyjnego w krakowskiej Willi Decjusza oraz współpraca z berlińskim Centrum Terapii Ofiar Tortur  „bzfo e.V.”.

W zarządzie fundacji działam od 2010 roku a od 2011 roku koncentruję się na koordynacji prowadzonego przez fundację warszawskiego Centrum Pomocy Cudzoziemcom. Zajmuję się również rozwijaniem współpracy z innymi organizacjami oraz prowadzeniem warsztatów. W wolnych chwilach w pracy zdarza mi się wiercić w ścianach i naprawiać różne rzeczy 🙂

Gdy nie pracuję lubię jeździć na rowerze, czytać książki lub ogarniać coś w domu. Na urlop zwykle jeżdżę gdzieś gdzie jest las i jezioro a gdy się uda to na Kaukaz lub Bliski Wschód.

Kalina Czwarnóg

Koordynatorka wolontariatu, członkini zarządu fundacji

Przede wszystkim jestem koordynatorem wolontariatu w warszawskiej placówce fundacji, ale zajmuję się również promocją i organizacją wydarzeń. Sama byłam kiedyś wolontariuszką fundacji, więc bardzo staram się, by wszyscy warszawscy wolontariusze czuli się u nas jak w domu.
Jestem częścią kręgosłupa imprezowego CPC. Robimy coś po pracy? Jestem chętna! 😀

Poza pracą większość czasu zajmuje mi mój koń – Gil. Jeśli przypadkiem nie jestem w pracy ani w stajni, to znaczy że wyruszyłam w podróż gdzieś na Bliski Wschód.

Feras Daboul

Mentor w Centrum Pomocy Cudzoziemcom, edukator, i nauczyciel języka arabskiego.

Jestem z Syrii, mieszkam w Warszawie od września 2012 roku. Przed wyjazdem do Polski, miałem ponad dwuletnie doświadczenie zawodowe w pracy humanitarnej dla ONZ (UNHCR biuro w Damaszku) w środowisku międzynarodowym w Syrii. Posiadam dużą znajomość języków obcych, specjalizacja: język angielski i arabski. Od 2010 r. zbieram doświadczenie w nauczaniu języków i w pracach tłumaczeniowych.

Od października 2013 r. studiuję na Uniwersytecie Warszawskim w Ośrodku Studiów Amerykańskich. Obecnie, od września 2015 r. dodatkowo pracuję w roli mentora z języka arabskiego w CPC w Warszawie. Ponadto uczę języka arabskiego i prowadzę działalność międzykulturową dla różnych podmiotów.
Moim celem jest, aby skutecznie brać udział w działaniach na rzecz lepszej integracji cudzoziemców w Polsce oraz wypracowania lepszego odbioru migrantów przez społeczeństwo polskie.

Uwielbiam muzykę i gram na gitarze, ale posiadam również inne zainteresowania 🙂 takie jak kuchnia, technologia, teologia i mitologia, historia, astronomia, filozofia, kino…

Leyla Elsanova

Mentorka w Warszawie, edukatorka

Pochodzę z Czeczenii, od dziewięciu lat mieszkam w Polsce. W czasie wojny w Czeczenii byłam pracownikiem społecznym, przez 6  lat zajmowałam się osobami przesiedlonymi z powodów wojennych. Jeszcze wcześniej przez trzy lata pracowałam jako instruktorka krawiectwa w moim własnym zakładzie krawieckim. Przez  trzy lata pracowałam w Polskiej Akcji Humanitarnej jako instruktorka krawiectwa w ośrodku dla uchodźców w Lininie. Od 2013 pracuję  w Fundacji Ocalenie jako mentorka.

Dzięki Fundacji Ocalenie to czym zajmowałam się wcześniej z własnej potrzeby serca, stało się moją pracą, dodatkowo w bardzo fajnym zespole i w przyjemnej atmosferze.

Jestem bardzo szczęśliwa, z tego powodu że mogę pomagać innym, bo sama przeszłam przez to wszystko. Moja praca jest wyrazem wdzięczności dla tych wszystkich Polaków, którzy mi pomogli.

W wolnym czasie lubię uczyć się języków, czytać książki psychologiczne, pisać  wiersze,  szyć, projektować odzież i gotować. Po godzinach pracy uwielbiam spędzać czas z moimi dziećmi.

Gagik Grigoryan

Członek zarządu, mentor z j. gruzińskim, edukator kulturowy.

W Fundacji działam od 2013 r. Pracuję z uchodźcami i imigrantami, prowadzę, warsztaty z kultury Kaukaskiej oraz odpowiadam za kontakt z mediami. Z wykształcenia jestem dziennikarzem społeczny, pracuję w trzecim sektorze ponad 8 lat.

Pochodzę z dobrze znanego Polakom gruzińskiego miasta Batumi. Lubię popularyzować swoją kulturę za granicą, daje mi to dużą przyjemność. Pasją mojego życia są podróże, podczas których korzystam z możliwości poznawania nowych kultur i narodów.

Bardzo się cieszę,że w Fundacji również mam przyjemność pracować w wielokulturowej atmosferze, a także wspierać naszych beneficjentów swoją wiedzą i doświadczeniem w różnych sprawach pobytowych.

Amina Gubartallah

Mentorka w Centrum Pomocy Cudzoziemcom, edukatorka

Jestem z Sudanu, mieszkam w Warszawie. W Fundacji pracuję od 2013 jako mediatorka kulturowa. Ta praca daje mi dużo satysfakcji, bo lubię pomagać innym. Moje hobby czytanie, muzyka i podróże.

Anna Kawalska

Trenerka

W Fundacji Ocalenie pracuję od 9 lat, kursuję pomiędzy Łomżą i Warszawą, odwiedzam też inne polskie miasta. Zajmuję się tworzeniem programów, organizowaniem oraz prowadzeniem warsztatów z tematyki wielokulturowej i migracyjnej zarówno dla cudzoziemców jak i Polaków. Są to zajęcia dla dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych: wolontariuszy, kadr policji, straży granicznej, pracowników socjalnych, nauczycieli.

Realizuję warsztaty adaptacyjne dla cudzoziemców i cudzoziemek oraz różne warsztaty tematyczne w ośrodkach dla uchodźców. Przez lata prowadziłam cotygodniowe zajęcia dla dzieci w ośrodkach dla uchodźców w Czerwonym Borze oraz na Targówku.

W pracy lubię nowe wyzwania, jednym z ostatnich było współtworzenie i realizacja programu Szkoły dla Edukatorów, przygotowującej cudzoziemców do prowadzenia szkoleń na temat swojej kultury.

Cennymi doświadczeniami podczas pracy w fundacji było dla mnie między innymi uczestniczenie w pomocy humanitarnej w Gruzji, współtworzenie i realizacja programu zajęć podczas pokojowego obozu dla dzieci uchodźców wewnętrznych z Armenii i  Azerbejdżanu.

Katarzyna Kubińska

Członkini zarządu, asystentka w projekcie

Drogę do Fundacji Ocalenie zaczęłam chyba już jako dziewczynka angażując się w różne społeczne działania i pracę z grupami marginalizowanymi w rodzinnym mieście Bełchatów. Do działania napędza mnie marzenie o życiu w społeczeństwie obywatelskim i tolerancyjnym.

Do fundacji weszłam jako praktykantka w CPC. Po skończeniu praktyk zatęskniłam za otwartą, wielokulturową, a jednocześnie rodzinną atmosferą Ocalenia, więc wróciłam jako wolontariuszka – znów do CPC, potem jako nauczyciel języka polskiego. Teraz mam okazję obserwować funkcjonowanie fundacji od strony dokumentacji księgowej przybijając pieczątki i opisując faktury, co też ma swoje uroki.
Aktualnie studiuję psychologię społeczności na Akademii Pedagogiki Specjalnej, gdzie prowadzę koło naukowe psychologii społecznej, realizuję badawczą pasję oraz chęć działania poprzez realizację studenckich projektów. Poza tym prowadzę warsztaty dla młodzieży w ramach kampanii „Stop mowie nienawiści”.
Najlepiej odpoczywam spędzając czas na górskich wędrówkach, długich spacerach po uroczych miastach bądź bawiąc się przy dobrej muzyce. Nie pogardzę też dobrą książką.

Alicja Łepkowska

Opiekunka świetlicy i koordynatorka wolontariatu, opiekunka kursów języka polskiego w Łomży

Jak prawie każdy w Fundacji zacznałam od wolontariatu jednocześnie pracując w Urzędzie Miejskim w Łomży. Oczywistym stało się, że zostałam specjalistką od obsługi uchodźców w łomżyńskim magistracie. Moja praca wolontariacka była związana z pomocą w nauce dzieciom uczęszczającym do naszej świetlicy. Teraz opiekuję się naszymi wolontariuszami, uczę języka polskiego wolnych chwilach, jeżdżę z dziećmi na kolonie i wycieczki. Stałam się fundacyjną matką dla dzieci naszych beneficjentów. Na co dzień staram się podtrzymać rodzinną atmosferę, która zawsze panowała w Punkcie Konsultacyjnym w Łomży.
Ukończyłam administrację publiczną oraz zarządzanie zasobami ludzkimi. Ponadto skończyłam przygotowanie pedagogiczne. Każda z tych dziedzin pomaga mi lepiej pomagać.
W wolnym czasie dawno temu czytałam mnóstwo książek, teraz tylko dużo. Moim konikiem jest historia, w szczególności I połowa XX wieku.

Minh Phuc Nguyen

Mentor w Centrum Pomocy Cudzoziemcom

Z wykształcenia jestem inżynierem z dziedziny inżynierii chemicznej i procesowej. W Centrum Pomocy Cudzoziemcom udzielam się jako mentor kulturowy ze znajomością języka wietnamskiego oraz angielskiego.

Poza działaniami w Fundacji lubię uczyć matematyki. Interesuję się muzyką wszelkiego rodzaju, gotowaniem, filmem, grafiką inżynierską, nowinkami technologicznymi oraz fantastyką w niemalże każdej formie. Wiedźmina do poduszki czytam jak niektórzy Biblię.

Anna Olender

Prawniczka w Łomży

Z Fundacją związana jestem od 2014 roku ale zawsze interesowała mnie tematyka pomocy cudzoziemcom w szczególności uchodźcom , imigrantom, repatriantom. W Fundacji udzielam konsultacji prawnych a także zajmuję się bezpośrednią pomocą polegającą współpracy z urzędami w zakresie pomocy uchodźcom. Z zawodu jestem Radcą Prawnym dlatego też, zakres udzielanej pomocy prawnej jest bardzo szeroki.

Magdalena Wasielewska

Koordynatorka projektu

W Fundacji Ocalenie zaczynałam jako wolontariuszka- uczyłam języka polskiego. Nadal to robię i nadal chcę to robić. Obecnie koordynuję kursy języka Polskiego w Collegium Civitas w partnerskim projekcie z fundacją Nowy Staw z Lubina.

Warszawianka z wyboru a nie z urodzenia -z dużym sentymentem do Torunia i Kujaw. Studiowałam Lingwistykę stosowaną (francuski z arabskim) na UMK w Toruniu. Pasję do języków łączę z pasją do kultury i tym samym chcę zarazić swoich uczniów.

Wolny czas rozmywa się między podróżowaniem pociągiem na Kujawy do rodziny, spotkaniami ze znajomymi i francuskim kinem i książkami.

Justyna Wróbel

Justyna Wróbel – prawniczka w Centrum Pomocy Cudzoziemcom

Absolwentka prawa oraz historii sztuki na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Obecnie aplikantka adwokacka Izby Adwokackiej w Warszawie. Pracowała w Departamencie Prawno-Traktatowym Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz jako członek Zespołu ds. rewindykacji dóbr kultury. Uczestniczka licznych szkoleń i konferencji w ramach programu Youth in Action, m.in. w Armenii, Azerbejdżanie i Turcji. Regularnie publikuje artykuły na temat współczesnych stosunków międzynarodowych, skupiając się na krajach Bliskiego Wschodu i obszarze postradzieckim.

W Fundacji Ocalenie udziela konsultacji prawnych, pomaga klientom przy sporządzaniu pism procesowych, współpracuje z urzędami oraz innymi instytucjami zaangażowanymi w procedurę ochrony międzynarodowej.

Interesuje się także malarstwem niderlandzkim, kinem europejskim i irańskim oraz językami diaspor. Każdą wolną chwilę poświęca na podróże: od festiwalu filmowego w Kazimierzu Dolnym, przez obchody dnia św. Jerzego w gruzińskiej Swanetii, po żydowski karnawał, Purim, w kibucu nad Jeziorem Galilejskim.


Warszawa

Krucza 6/14a, 00-537 Warszawa

+48 22 828 04 50

biuro@ocalenie.org.pl

ocalenie.org.pl


Łomża

Sadowa 8, 18-400 Łomża

+48 86 214 16 57

biuro@ocalenie.org.pl

ocalenie.org.pl

Centrum Pomocy Cudzoziemcom

Krucza 6/14a, 00-537 Warszawa

+48 22 828 04 50

cpc@cpc.org.pl

cpc.org.pl


Dane rejestrowe

Fundacja Ocalenie

Krucza 6/14a, 00-537 Warszawa

NIP: 118-157-02-03

KRS: 0000030279