Co spakować do walizki przed przeprowadzką?

Co zabrałbyś, zabrałabyś ze sobą podczas przeprowadzki? Między innymi na takie pytanie odpowiadały dzieci, które wzięły udział w wielokulturowych warsztatach przeprowadzonych przez jedną z uczestniczek naszej Akademii Edukatorów Kulturowych.

Mali uczestnicy warsztatów wzięli udział w grze „Domki, mieszkańcy, przeprowadzka”, która w lekki sposób wprowadziła je w temat podróżowania i zmian miejsca zamieszkania. Opowiadali o miejscach, w których byli, a na kolorowej mapie świata naklejkami zaznaczali odwiedzone kraje i dzielili się swoimi uczuciami, których doświadczali w nieznanym, innym kraju.

Główny celem zajęć było zapoznanie dzieci z tematem migracji oraz zwrócenie szczególnej uwagi na uczucia które mogą jej towarzyszyć. Warsztaty odbyły się w jednym z gdańskich przeszkoli. Wzięło w nich udział 14 dzieci w wieku od 5 do 6 lat.

Pretekstem do rozmowy o emocjach była także bajka z książki: „Matylda wyjeżdża” autorstwa Justyny Zbroji oraz jej bohaterka Matylda. Każde dziecko otrzymało także wydrukowaną na kartce pustą walizkę z prośbą o narysowanie tego, co na pewno zabrałoby ze sobą na taką przeprowadzkę do innego kraju jaką miała Matylda. Później, wszyscy razem dzielili się „zawartością swoich walizek” i opowiadali, dlaczego takie właśnie rzeczy wydały im się niezbędne.

Przeprowadzone warsztaty były elementem zaliczenia Akademii Edukatorów Kulturowych.