Wykorzystaj bon turystyczny – termin upływa 22 marca 2022

Bon turystyczny to program rządowy, który ma na celu wesprzeć rodziny z dziećmi i branżę turystyczną w czasie epidemii COVID-19. 

Wartość bonu to 500 zł na każde dziecko pełnosprawne i do 1000 zł na każde dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności. Za pomocą bonu turystycznego można pokryć koszty:

  • noclegów  (w hotelu, pensjonacie, na campingu, itp.)
  • udziału w imprezie turystycznej organizowanej przez firmy turystyczne lub organizacje pożytku publicznego (wycieczka z biurem podróży, szkolny wyjazd integracyjny, kolonie, obóz, itp.)

Uwaga! Bon można wykorzystać tylko na terenie Polski do końca marca 2022 roku. 

Dla kogo?

Bon turystyczny przysługuje osobom, które mają co najmniej jedno niepełnoletnie dziecko. Rodzina musi mieszkać w Polsce, i co najmniej jedno z rodziców musi mieć tytuł pobytowy, uprawniający go_ją do korzystania z pomocy społecznej. Do takich tytułów należą zezwolenie na pobyt czasowy, zezwolenie na pobyt stały, ochrona uzupełniająca, status uchodźcy oraz obywatelstwo. Poziom dochodów i skład rodziny (dwójka rodziców czy osoba samotnie wychowująca dziecko) nie ma w przypadku danego świadczenia znaczenia.

Jak uzyskać?

Żeby uzyskać bon turystyczny, potrzebny jest profil zaufany. Za jego pomocą należy zalogować się na portal Emp@tia lub ZUS PUE, znaleźć w nich rozdział “bon turystyczny”, a następnie “mój bon”. Następnie należy  kliknąć “aktywuj kod” lub “generuj kod”. Bon – kod 16-cyfrowy – przyjdzie sms-em lub mail-em (zgodnie z danymi wskazanymi w portalu Emp@tia lub ZUS PUE).

Płatność bonem turystycznym polega na wskazaniu w momencie rezerwacji lub realizacji usługi wygenerowanego kodu. Zanim zarezerwujesz hotel lub wyjazd, zapytaj, czy płatność bonem jest akceptowana. Na tej stronie można sprawdzić listę podmiotów, które przyjmują bony.

Nie widzisz zakładki z bonem turystycznym?

Niektórzy użytkownicy i użytkowniczki piszą, że nie widzą na Emp@tii lub ZUS PUE zakładki z bonem turystycznym lub opcji wygenerowania kodu. W takiej sytuacji należy złożyć wniosek do Polskiej Organizacji Turystycznej (POT) w sprawie ustalenia świadczenia. Wniosek ten można złożyć elektronicznie przez wyżej wymienione platformy lub przesłać pocztą tradycyjną do Departamentu Bonu Turystycznego POT.

Ważne! Do wniosku w sprawie ustalenia bonu turystycznego trzeba dołączyć zaświadczenie o pobieraniu świadczenia wychowawczego 500+. Takie zaświadczenie można uzyskać w Urzędzie Gminy/Dzielnicy zgodnie z miejscem zamieszkania.

 

Załatw to z nami!

Potrzebujesz pomocy z uzyskaniem bonu turystycznego? Masz wątpliwości, czy tobie przysługuje? Zgłoś się do CPC

W czasach koronawirusowych Centrum Pomocy Cudzoziemcom pomoże Ci zdalnie! Napisz do nas na adres: [email protected] i opisz krótko swój problem. Jeśli zależy Ci na szybkim kontakcie, możesz również przesłać do nas swój numer telefonu – ułatwi nam to komunikację i skróci czas oczekiwania na odpowiedź. Oferowana przez nas pomoc jest bezpłatna. 

Tekst ma charakter wyłącznie informacyjny – nie pośredniczymy w kontaktach z urzędami.

Więcej podpowiedzi, o jakie sprawy warto zadbać, mieszkając w Polsce i w czym może Ci pomóc Centrum Pomocy Cudzoziemcom znajdziesz TUTAJ.