Wakacje trwają w najlepsze i wielu rodziców zadaje sobie pytanie, jak i gdzie dobrze spędzić czas ze swoimi dziećmi. W tym artykule znajdziecie kilka podpowiedzi i pomysłów w jaki sposób spędzić wolny czas w stolicy.
Place zabaw
Kiedy dzieciakom znudzą się już piaskownice i huśtawki “pod blokiem”, warto wybrać się na jeden z większych placów, gdzie dziecko będzie miało ogromne pole do zabawy sensorycznej i towarzyskiej, a rodzice będą mogli odpocząć z książką lub ulubionym serialem.
Największe i najciekawsze place zabaw w Warszawie znajdują się w Forcie Bema (wiele zjeżdżalni, trampoliny, katapulty do piasku), w Parku Ujazdowskim (cudowny pejzaż, mostki, tunele) oraz w Parku Herberta (bardzo ciekawe zjeżdżalnie). Warte odwiedzenia są też Wiślany Plac Zabaw, który mieści się na plaży i pozwala na zabawę z piaskiem i wodą, oraz Park Jurajski, czyli plac zabaw z dinozaurami na Ursynowie. Jeżeli macie ochotę na dłuższą wycieczkę, to możecie wybrać się na plac zabaw w Powsinie lub do Parku Bajka w podwarszawskim Błoniu. Wszędzie można bez problemu dojechać komunikacją miejską i podmiejską.
Koszty: wyprawa na plac zabaw wiąże się jedynie z kosztem dojazdu.
Muzea
Ciekawość dzieci jest niezaspokojona. Na szczęście oferta muzeów w Warszawie jest na tyle szeroka, że każdy znajdzie coś dla siebie. Jednym z najbardziej popularnych miejsc dla dzieci w Warszawie jest Centrum Nauki Kopernik. W ciekawej formie można tu nauczyć się o podstawowych zjawiskach fizycznych, obejrzeć iluzje optyczne i fizyczne paradoksy lub spojrzeć na gwiezdne niebo w planetarium. Eksponaty są często interaktywne i wzbudzają naturalną ciekawość swoimi kolorami, teksturami i ruchem. Dzieciom zaciekawionym zniekształceniami optycznymi może również spodobać się Muzeum Cosmos na Woli i Muzeum Świat Iluzji na rynku starego miasta.
Smart Kids Planet i Muzeum dla Dzieci w ramach Muzeum Etnograficznego to miejsca, w których eksponatów można dotknąć. Można wcielać się w różne role, podejmować najróżniejsze aktywności i w trakcie zabawy konstruować wiedzę o świecie zewnętrznym – o życiu w minionych czasach, sztuce, filozofii, rolach społecznych.
Do największych muzeów poświęconych konkretnym tematom należą Muzeum Geologiczne, gdzie dziecko ma okazję zobaczyć dinozaury, czy Muzeum Wojska Polskiego, poświęcone militariom. W Muzeum Ewolucji dziecko dowie się więcej o najciekawszych gatunkach niegdyś zamieszkujących planetę, a w Stacji Muzeum może pozachwycać się pociągami.
Koszty: ceny biletów wahają się od 5 do 60 złotych. Centrum Nauki Kopernik, Smart Kids Planet i Muzeum Etnograficzne oferują zniżki dla osób posiadających kartę dużej rodziny. W Koperniku jest także pula bezpłatnych biletów dla osób w ciężkiej sytuacji finansowej. Muzeum Etnograficzne i Muzeum Wojska Polskiego można nieodpłatnie odwiedzić w czwartki, a wstęp do Muzeum Geologicznego jest bezpłatny zawsze.
Parki wodne i kąpieliska
Ciężko wyobrazić sobie wakacje bez kąpieli. To, że Wisła nie nadaje się do pływania, nie znaczy wcale, że ten rodzaj rozrywki dla osób z Warszawy jest niedostępny. Stolica ma do zaoferowania kilka parków wodnych, które dostarczą niezapomnianych wrażeń i tym najmłodszym, i tym trochę starszym.
W parku wodnym położonym w obrębie Parku Szczęśliwickiego znajdziemy wodne grzyby, hydromasaże i dużą zjeżdżalnię. Ciekawą strukturę basenów ma aquapark Baseny Inflancka. Coś dla siebie znajdzie tam zarówno osoba dorosła, która chce spokojnie popływać na dużej głębokości, jak i małe dziecko, chcące popluskać się w płytkiej wodzie. Różnorodne zjeżdżalnie można znaleźć w Parku Wodnym Moczydło – niektóre zawijające się i długie, inne – proste i krótkie. Jest tam też płytki basen z placem zabaw dla najmniejszych dzieci.
Jest też naturalne kąpielisko nad jeziorkiem Czerniakowskim – latem woda jest ciepła i co ważne dla rodziców, nie jest tam zbyt głęboko. Większe i ciekawsze miejsca do pływania można znaleźć niedaleko Warszawy. Na przykład w Kozienicach, gdzie można nie tylko się kąpać, ale również wypożyczyć rowerek wodny lub kajak.
Koszty: wymienione kąpieliska są darmowe, a wstęp do parków wodnych jest odpłatny – od 10 do 30 złotych.
Centra kultury
Centra kultury funkcjonują w większości warszawskich dzielnic. Są to miejsca tworzone przez społeczność lokalną. Można w nich napić się herbaty, kawy lub lemoniady, poczytać książkę, porysować, pograć w dostępne na miejscu gry planszowe i zespołowe. W Wolskim Centrum Kultury, na przykład, można pograć w ping-ponga, a w Bemowskim – w koszykówkę. Nie da opisać się każdego z nich, bo każde centrum kultury jest nieco inne, ale wszystkie są świetnym miejscem na miłe spędzanie czasu w wakacyjne dni. Poza tym, centra kultury często organizują wydarzenia dla wszystkich grup wiekowych: m. in. warsztaty, koncerty, pokazy filmowe, wymiany książek i wspólne zabawy.
Koszty: korzystanie z przestrzeni centrów kultury, sprzętu i gier jest bezpłatne, podobnie bezpłatna jest część wydarzeń. Nieliczne wydarzenia są płatne i kosztują zwykle nie więcej niż 20 złotych.
Parki trampolin
W Warszawie jest kilka parków trampolin, gdzie dziecko lub cała rodzina może poskakać i nawet nauczyć się trików kaskaderskich. Dostępne są tam zarówno zorganizowane zajęcia, jak i przestrzeń do wolnej zabawy. W parku trampolin Hangar 646 są wieże do skoków z wysokości, tory przeszkód i ściany wspinaczkowe. W placówce Airo jest basen z gąbkami, lina akrobatyczna, trapez cyrkowy. Można tam również pobawić się w twister – przeskakiwanie przez kręcące się belki. Kolejny park, Stacja Grawitacja, ma w swojej ofercie także park linowy.
Koszty: wstęp do parków trampolin kosztuje od 20 złotych w górę.
Parki linowe
Jest to miejsce, gdzie dziecko może w bezpieczny sposób poruszać się na wysokości. Niektóre parki mieszczą się na zewnątrz, w lasach lub w parkach, a inne w pomieszczeniach, co może być wygodne w upalne dni. Jest to rozrywka bardzo angażująca fizycznie i zdecydowanie dla dzieci odważnych. W trakcie zabawy osoba wykorzystuje zarówno swoją siłę fizyczną, jak i wyobraźnię przestrzenną, żeby pokonać przeszkody i przejść całą trasę. W parku linowym dziecko będzie miało okazję poczuć się jak Tarzan w dżungli, łapiąc się za zwisające liny, oraz jak pirat na statku, przekraczając bujające się mosty.
Koszty: w parku linowym Bielany i w parku linowym nad Wisłą jest kilka tras o różnych poziomach trudności. Wejście kosztuje od 30 złotych. Dla tych, którzy mogą pozwolić sobie na wyjazd poza Warszawę dostępny jest park linowy przy Integracyjnym Centrum Dydaktyczno-Sportowym w Łomiankach, z którego można skorzystać bezpłatne.
Załatw to z nami!
Oprócz wakacyjnych przyjemności, bycie rodzicem/opiekunem wymaga załatwienia wielu spraw formalnych. Potrzebujesz pomocy w zapisaniu dziecka do szkoły albo w wypełnieniu wniosku o 500+? Zgłoś się do CPC.
W czasach koronawirusowych Centrum Pomocy Cudzoziemcom pomoże Ci zdalnie! Napisz do nas na adres: [email protected] i opisz krótko swój problem. Jeśli zależy Ci na szybkim kontakcie, możesz również przesłać do nas swój numer telefonu – ułatwi nam to komunikację i skróci czas oczekiwania na odpowiedź. Oferowana przez nas pomoc jest bezpłatna.
Tekst ma charakter wyłącznie informacyjny – nie pośredniczymy w organizacji wyjść i kupowaniu biletów do poszczególnych miejsc.
Więcej podpowiedzi, o jakie sprawy warto zadbać, mieszkając w Polsce i w czym może Ci pomóc Centrum Pomocy Cudzoziemcom znajdziesz TUTAJ.