Załatw to: Rodzaje umów o pracę

W Polsce istnieje kilka różnych rodzajów form zatrudnienia – czyli formalnych relacji, które łączą pracodawcę (lub osobę powierzającą pracę) i pracownika (osobę wykonującą pracę). W tym artykule opisujemy i porównujemy te najbardziej powszechne z nich.

Umowa o pracę a umowy cywilnoprawne

Umowa o pracę – na jej podstawie  pracownik_czka zobowiązany_a jest świadczyć usługi na rzecz pracodawcy_czyni w konkretnym wymiarze czasu i w konkretnym miejscu. W zamian otrzymuje: wynagrodzenie równe lub wyższe minimalnemu, prawo do płatnego urlopu, wypłat chorobowych (wynagrodzenia w czasie zwolnienia lekarskiego), ubezpieczenie zdrowotne, a jej praca wlicza się do stażu pracy. Osoba która pracowała na podstawie umowy o pracę, wchodząc w wiek emerytalny, uzyskuje prawo do otrzymywania emerytury.

Umowy cywilnoprawne to forma zatrudnienia, w której osoba wykonująca pracę ma większą swobodę w wyborze sposobu wykonywania pracy. 

Umowa zlecenia i umowa o dzieło – to najczęstsze rodzaje umów cywilnoprawnych. Zleceniodawca (osoba powierzająca pracę) i zleceniobiorca (osoba wykonująca pracę) umawiają się na wykonanie określonego zadania – czas i miejsce ich wykonania może być ustalony przez osobę wykonującą zadanie. W przypadku zatrudnienia w oparciu o umowy cywilnoprawne, nie obowiązują zasady kodeksu pracy. Osoba zatrudniona nie otrzymuje płatnego urlopu, wypłat chorobowych, a ubezpieczenie zdrowotne jest dobrowolne. Praca na umowę cywilnoprawną nie wlicza się do stażu emerytalnego. Osoba w taki sposób zatrudniona może zostać zwolniona przez podmiot powierzający zlecenie z dnia na dzień, lecz również z dnia na dzień może się zwolnić sama.

Umowa o pracę gwarantuje stabilność zatrudnienia i poszanowanie praw pracowniczych. Umowa cywilnoprawna gwarantuje elastyczność i niezależność.

Wybór umowy

Forma zatrudnienia, zgodnie z prawem, ustalana jest na podstawie charakteru pracy. Jeżeli praca polega na stawianiu się w firmie o określonych godzinach i wykonywaniu stabilnej pracy, typu praca księgowa lub praca w ochronie, to powinna być podpisana umowa o pracę. Jeżeli forma pracy to dorywcze wykonywanie zadań, na przykład, sporządzenie raportu raz na dwa miesiące, lub zrobienie tłumaczenia, to powinna być wybrana umowa cywilnoprawna. Aczkolwiek w praktyce wygląda to inaczej. Umowy cywilnoprawne to niższy koszt zatrudnienia dla pracodawcy_czyni. To motywuje je do podpisywania z pracującymi umów cywilnoprawnych, gdy regulacje prawne zalecają lub wręcz nakazują sporządzenie umowy o pracę.

Dlatego przy podejmowaniu zatrudnienia tak ważne jest dowiedzieć się więcej na temat  rodzaju umowy, który proponuje pracodawca, aby móc ocenić, na ile taka forma zatrudnienia nam pasuje. Osoba, która szuka dorywczej pracy na już, może wybrać umowę zlecenie, bo pasuje jej możliwość zakończenia pracy z kilkudniowym wypowiedzeniem. Osoba, która liczy na stabilne, długotrwałe zatrudnienie, może preferować umowę o pracę, ze względu na gwarancję ubezpieczenie społecznego i zdrowotnego. 

 

Załatw to z nami!

Potrzebujesz pomocy w znalezieniu pracy? Masz wątpliwości, jaką umowę otrzymał_ś? Chcesz skorzystać z pomocy konsultanki do spraw zatrudnienia? Zgłoś się do CPC

W czasach koronawirusowych Centrum Pomocy Cudzoziemcom pomoże Ci zdalnie! Napisz do nas na adres: [email protected] i opisz krótko swój problem. Jeśli zależy Ci na szybkim kontakcie, możesz również przesłać do nas swój numer telefonu – ułatwi nam to komunikację i skróci czas oczekiwania na odpowiedź. Oferowana przez nas pomoc jest bezpłatna. 

Tekst ma charakter wyłącznie informacyjny – nie pośredniczymy w kontaktach z urzędami.

Więcej podpowiedzi, o jakie sprawy warto zadbać, mieszkając w Polsce i w czym może Ci pomóc Centrum Pomocy Cudzoziemcom znajdziesz TUTAJ.