Załatw to: Rozliczenie podatku za rok 2019

Złożenie rocznej deklaracji podatkowej PIT-37 to zadanie, z którym prędzej czy później będzie musiała się zmierzyć każda osoba, podejmująca legalne zatrudnienie w Polsce. Dotyczy to zarówno osób, które w danym roku podatkowym pracowały na podstawie umowy o pracę, jak i tych, które były zatrudnione w oparciu o umowy cywilnoprawne (umowę o dzieło lub zlecenia).

Skrót PIT, pochodzący od angielskiego Personal Income Tax – czyli „podatek dochodowy od osób fizycznych” – słyszy się szczególnie często od końca stycznia do końca kwietnia każdego roku. Standardowo bowiem termin na złożenie rocznego zeznania PIT we właściwym urzędzie skarbowym upływa 30 kwietnia. Rozliczyć się z fiskusem musi każda osoba, która ukończyła 18 lat i wykazuje dochody.      

Jak postępować w sytuacji, kiedy wokół szaleje epidemia koronawirusa, obowiązują liczne ograniczenia, a urzędy nie działają normalnie? Ministerstwo Finansów poinformowało o przedłużeniu terminu składania rocznego zeznania PIT – w tym roku wyjątkowo można to zrobić nawet do 1 czerwca 2020 r. Wprowadzone rozwiązanie jest jednak skierowane przede wszystkim do osób prowadzących działalność gospodarczą, gdyż muszą one samodzielnie wypełnić i przesłać zeznanie do urzędu skarbowego.

Nie prowadzę działalności gospodarczej, muszę złożyć zeznanie podatkowe PIT-37, ale dla mnie to czarna magia… Co mam zrobić? 

Od 2019 roku zeznanie podatkowe PIT-37 przygotowują urzędy skarbowe. Każda osoba może sprawdzić, uzupełnić, poprawić lub potwierdzić swoje zeznanie na portalu www.podatki.gov.pl. Zawsze warto zweryfikować przygotowane przez administrację skarbową zeznanie, aby upewnić się, czy wszystkie informacje są poprawne i czy przypadkiem coś nie zostało pominięte. Jest to o tyle ważne, że to podatnik odpowiada za treść oraz poprawność informacji, jakie ostatecznie trafią do organu skarbowego w rocznym zeznaniu PIT. Nadal można też rozliczyć się w tradycyjny sposób, czyli samodzielnie wypełnić deklarację PIT-37.  

 Co istotne, jeżeli do 30 kwietnia podatnik nie wprowadzi zmian w rozliczeniu, które przygotował Urząd Skarbowy na portalu www.podatki.gov.pl, PIT-37 zostanie automatycznie złożony z tą datą – mimo przedłużenia terminu. Dlatego właśnie warto zweryfikować deklarację lub rozliczyć się samodzielnie do 30 kwietnia, szczególnie, gdy przysługują nam ulgi podatkowe. Korektę można co prawda złożyć również po tym terminie, ale po co komplikować sobie życie? Tym bardziej, że każdy dzień zwłoki w rozliczeniu oddala nas od zwrotu nadpłaty podatku, zaś w przypadku złożenia korekty czas oczekiwania na zwrot może się wydłużyć nawet do 3 miesięcy.

Po 30 kwietnia swoją deklarację PIT-37 zmodyfikujesz wyłącznie w drodze złożenia korekty.  

Do 31 maja korygując zeznanie możesz również dodać lub zmienić organizację pożytku publicznego, na którą chcesz przekazać 1% podatku.

Załatw to z nami! 

Potrzebujesz pomocy w weryfikacji swojego zeznania podatkowego lub chcesz wypełnić deklarację PIT-37? Rozliczenie podatkowe wywołuje u Ciebie stres? A może po prostu nie wiesz, jak to zrobić? 

W czasach koronawirusowych Centrum Pomocy Cudzoziemcom pomoże Ci zdalnie! Wyślij email na adres: [email protected], w tytule wpisz PIT-37 oraz podaj nam następujące dane:

  1. Deklaracje PIT-11 od wszystkich pracodawców za rok 2019 (skan) 
  2. Deklarację PIT-37 za rok 2018: niezbędna do przesłania deklaracji PIT-37 za 2019 r. on-line lub weryfikacji deklaracji zeznania przygotowanego przez Urząd Skarbowy (skan)
  3. W przypadku rozliczenia wspólnie z małżonkiem podaj dane małżonka/ małżonki i dołączyć ich PIT-11 (skan) lub prześlij informację o braku zatrudnienia małżonka/ małżonki
  4. W przypadku rozliczenia osoby samotnie wychowującej dzieci podaj nam tę informację w mailu
  5. W przypadku prawa do ulgi prorodzinnej (na dzieci) podaj:
  6. Imiona i nazwiska dzieci oraz numery PESEL
  7. Imiona i nazwiska dzieci oraz daty urodzeń (jeżeli dzieci nie posiadają numerów PESEL)

Oferowana przez nas pomoc w wypełnianiu PIT-37 jest bezpłatna. Nie pomagamy w rozwiązywaniu innych spraw podatkowych – z bardziej skomplikowanymi kwestiami należy zwrócić się do specjalistów, np. doradcy podatkowego lub biura księgowego. 

Fundacja nie odpowiada za poprawność sporządzonego rozliczenia PIT-37 w sytuacji gdy płatnik przedstawił niepełne dane niezbędne do rozliczenia.