Fundacja Ocalenie od 2000 roku wspiera osoby z doświadczeniem migracji, w tym uchodźstwa, w budowaniu dobrego, bezpiecznego życia w Polsce. Udzielamy pomocy wszystkim osobom cudzoziemskim, bez względu na to, przez którą granicę dotarły do Polski i z jakich rejonów świata pochodzą.
Sercem Fundacji Ocalenie jest warszawskie Centrum Pomocy Cudzoziemcom, które od 2004 roku udziela bezpłatnej pomocy osobom cudzoziemskim. Pomoc ta obejmuje wsparcie w sprawach bieżących, np. w kontakcie z urzędami czy szkołami (świadczą ją mentorzy i mentorki kulturowe, pracujący i pracujące w kilku językach), pomoc prawną, psychologiczną, doradztwo zawodowe.
Do kluczowych działań Fundacji Ocalenie należą także:
Bezpłatne kursy języka polskiego dla dorosłych
Są prowadzone od 2009 roku na wszystkich poziomach językowych, od zupełnie podstawowego po zaawansowany. Zajęcia odbywają się dzięki zaangażowaniu wolontariuszek i wolontariuszy, gruntownie do tego przygotowanych i wspieranych przez Fundację.
Programy integracyjno-mieszkaniowe
Program “Witaj w domu”
Kompleksowy program wsparcia integracji uchodźców i uchodźczyń.
W ramach programu zapewniamy rodzinom uchodźczym pomoc w znalezieniu odpowiedniego mieszkania, dopłaty do czynszu, kursy języka polskiego oraz wsparcie psychologiczne, prawne oraz pomoc asystentek rodziny. Program jest prowadzony przez Fundację od 2017 roku.
Program “Refugees Welcome Polska”
Celem programu jest łączenie osób z doświadczeniem uchodźczym z mieszkańcami i mieszkankami Warszawy i okolic, którzy i które chcą wynająć im pokój. W ten sposób pomagamy uchodźcom i uchodźczyniom znaleźć dach nad głową, równocześnie otwierając drogę do integracji, wzajemnego poznawania się i przełamywania stereotypów. “Refugees Welcome Polska” to oddolna inicjatywa, która w 2016 roku stała się działaniem Fundacji.
Magazin
To działające w systemie punktowym miejsce darmowego wydawania pomocy rzeczowej, m.in. ubrań, butów, zabawek, kosmetyków, chemii gospodarczej.
Aktywizacja zawodowa
Prowadzimy również programy aktywizacji zawodowej dla uchodźców i uchodźczyń, oraz szereg innych działań (spotkania, warsztaty, szkolenia, grupy wsparcia), mających na celu budowanie sprawczości i zachęcenie osób z doświadczeniem migracji, w tym uchodźstwa, do samorzecznictwa i aktywnego udziału w życiu społecznym.
Działania na granicy polsko-białoruskiej
Od sierpnia 2021 roku jesteśmy obecne i obecni na granicy polsko-białoruskiej, gdzie świadczymy pomoc humanitarną dla osób w drodze. Prowadzimy również działania rzecznicze, przeciwstawiając się polityce pushbacków i łamaniu praw człowieka na Polskich granicach. Aktywnie recenzujemy prace polskiego rządu nad polityką migracyjną i integracyjną i głośno sprzeciwiamy się rasizmowi i ksenofobii.
Organizacja i finansowanie
Fundacja Ocalenie posiada status organizacji pożytku publicznego, nie jest nastawiona na zysk i nie prowadzi działalności gospodarczej. Wszystkie nasze działania skierowane do osób cudzoziemskich są BEZPŁATNE.
Działania komercyjne (np. warsztaty dla firm, usługi eksperckie), z których dochód w całości zasila cele statutowe Fundacji Ocalenie, prowadzone są przez Spółkę Ocalenie, Fundacja Ocalenie jest jedynym udziałowcem spółki i ma decydujący głos w działaniach spółki.
Więcej informacji o danych Fundacji Ocalenie: