Loading...

Dzieci i młodzież

Fundacja Ocalenie działa na rzecz dzieci i młodzieży z doświadczeniem migracji, w tym uchodźstwa. Staramy się zapewnić młodym osobom bezpieczne warunki do nauki, zabawy i indywidualnego rozwoju. Prowadzimy świetlice, program tutorsko-stypendialny, zapewniamy pomoc psychologiczną i psychiatryczną, obejmujemy wsparciem integracyjnym całe rodziny. Staramy się, by dzieci cudzoziemskie miały te same szanse edukacyjne i rozwojowe, jak ich polscy rówieśnicy i rówieśniczki.

Fot. Damian Lemański

Wiedza do potęgi

Od 2018 roku, we współpracy z Fundacją BNP Paribas, prowadzimy program tutorsko-stypendialny Wiedza do potęgi, którego celem jest wsparcie edukacji dzieci i młodzieży z rodzin uchodźczych – przede wszystkim mających trudności w nauce i zagrożonych jej przerwaniem.

Młode osoby uczestniczące w programie (9-18 lat) korzystają ze wsparcia w nauce w postaci indywidualnych spotkań z osobą wolontariacką, a w razie potrzeby również z korepetycji i zajęć grupowych przygotowujących do matury i egzaminu 8. klas. Uczestniczą też w warsztatach, spotkaniach integracyjnych, wspólnych wyjściach edukacyjnych i kulturalnych. Specjaliści i specjalistki edukacji są także w stałym kontakcie z rodzinami dzieci objętych programem, oferując im niezbędne wsparcie.

W roku szkolnym 2024/2025 w programie uczestniczy 100 dzieci, a 30 z nich otrzymuje stypendia przeznaczone na pokrycie kosztów związanych z edukacją.

Fot. Damian Lemański

Świetlice

W Warszawie prowadzimy obecnie 2 świetlice dla dzieci cudzoziemskich. Jedna z nich jest zlokalizowana w siedzibie w MAL (Miejsce Aktywności Lokalnej) i jest otwarta dla wszystkich dzieci z doświadczeniem migracji, w tym uchodźstwa. Druga działa w ośrodku zakwaterowania osób uchodźczych na ul. Ogrodowej i uczęszczają do niej dzieci z Ukrainy.

W świetlicach dzieci korzystają z codziennego wsparcia i opieki, pomocy w nauce i wsparcia psychologicznego. Naszym głównym celem jest wsparcie ich w procesie edukacji – najmłodsi uczą się z nami polskiego, przygotowują się do zajęć szkolnych, a w razie potrzeby korzystają z indywidualnych korepetycji. Mają także dostęp do pomocy psychologicznej, uczestniczą w wyjściach do instytucji kultury i zajęciach rozwojowych. W 2023 roku do świetlic było zapisanych łączne 200 dzieci z doświadczeniem migracji i uchodźstwa.

Świetlice warszawskie są naturalnym przedłużeniem działań interwencyjnych, które Fundacja uruchomiła w 2022 roku po inwazji Rosji na Ukrainę, tj. przyjaznych przestrzeni w punktach recepcyjnych, punktów edukacyjnych i świetlic prowadzonych w ośrodkach zakwaterowania osób z Ukrainy. Od marca 2022 roku do końca 2023 skorzystało z nich kilkanaście tysięcy dzieci uciekających przed wojną.

Przez ponad 10 lat Fundacja prowadziła również świetlicę wielokulturową w Łomży, która zapewniała wsparcie integracyjne i edukacyjne dzieciom z doświadczeniem migracji i uchodźstwa – głównie z Czeczenii, Ukrainy i Białorusi. Świetlica została zamknięta we wrześniu 2023 roku ze względu na brak finansowania.

Zobacz film nagrany w jednej z warszawskich świetlic!

Fot. Damian Lemański

Pozostałe działania

Od 2024 Fundacja, We wrześniu przekazujemy dzieciom i młodzieży z naszych stałych programów wyprawki szkolne, a w grudniu – prezenty świąteczne. Poza dedykowanymi dla nich programami edukacyjnymi, młode osoby otrzymują również pomoc rzeczową, mają dostęp do konsultacji psychologicznych i psychiatrycznych, biorą udział w programie integracyjno-mieszkaniowym Witaj w domu, a także otrzymują pomoc medyczną, rzeczową i prawną na granicy polsko-białoruskiej.

DZIAŁANIA DZIECI WSPIERAJĄ

To top