Loading...

Współpraca z IKEA

Opis wspólnego działania

Od 2019 roku wspólnymi siłami z IKEA dążymy do tworzenia lepszego społeczeństwa, w którym osoby uchodźcze czują się mile widziane, mogą się rozwijać oraz osiągać sukcesy.

Razem z IKEA reagowałyśmy na kolejne kryzysy, które w szczególnym stopniu dotykały osób z doświadczeniem migracji, w tym uchodźczym, od pandemii COVID-19, poprzez kryzys humanitarny na granicy polsko-białoruskiej, po pełnoskalową inwazję Rosji na Ukrainę. Dzięki naszej stałej współpracy możliwe było i jest zapewnienie wsparcia dzieciom i młodzieży, wsparcia mieszkaniowego dla osób zagrożonych bezdomnością, prowadzenie działań interwencyjnych na pograniczu, dostarczanie pomocy rzeczowej i żywnościowej, a także prowadzenie kursów języka polskiego i kursów zawodowych oraz konsultacji naszych doradczyń zawodowych.

W latach 2021-2023 wspólnie realizowałyśmy projekt “Liczą się umiejętności”, z którego jesteśmy wyjątkowo dumne. Był to program stażowy skierowany do osób z doświadczeniem uchodźczym, które przez 6 miesięcy pracowały w różnych działach w pięciu sklepach IKEA w Polsce, jednocześnie ucząc się języka polskiego w godzinach pracy. Głównym celem było podniesienie kompetencji zawodowych i językowych 56 osób oraz zwiększenie ich szans do podjęcia stałej pracy w IKEA lub u innych pracodawców. Stażyści i stażystki mogły liczyć na wsparcie Fundacji, która przez cały czas trwania programu oferowała im pomoc prawną, psychologiczną, konsultacje z mentorami i mentorkami kulturowymi oraz z doradczyniami zawodowymi.

Rezultaty/ osiągnięte cele

  • Po zakończeniu dwóch edycji projektu zakończeniu, 37 z 56 osób biorących udział w stażu w Warszawie, Łodzi, Gdańsku i Krakowie otrzymało zatrudnienie w IKEA Retail sp. z o.o lub u innego pracodawcy w Polsce. 
  • Stażyści i stażystki zostali przygotowani językowo, dzięki 6-miesięcznym, pogłębionym kursom językowym, prowadzonym przez lektorki i lektorów językowych. Osoby coraz lepiej posługują się językiem polskim i skutecznie wykorzystują go w swojej pracy.
  • Osoby z doświadczeniem uchodźczym miały zapewniony dostęp do specjalistów i specjalistek wspierających w budowaniu nowego życia w Polsce (m.in. konsultacje psychologiczne w zakresie wsparcia i zrozumienia trudnych w przeżywaniu emocji, konsultacje prawne, zawodowe i rozmowy z mentorami i mentorkami kulturowymi)
  • Przygotowaliśmy i przygotowałyśmy kadrę zarządzającą i pracowników, pracowniczki do pracy z osobami z doświadczeniem uchodźstwa poprzez podniesienie ich świadomości na temat sytuacji osób uchodźczych w Polsce. To przyczynia się do zmiany społecznej – budowania bardziej przyjaznego, otwartego i różnorodnego zespołu.
  • Wspólnie, w gronie partnerów i organizatorów zrobiliśmy kolejny krok w kierunku tworzenia kultury włączającej w miejscu pracy i w społeczności lokalnej. Razem wspieraliśmy adaptację stażystów i stażystek do pełnego funkcjonowania w firme.
  • Partnerska współpraca NGOsów i biznesu przy realizacji tego typu projektów ma sens –  wsparcie osób uchodźczych w wejściu na rynek pracy jest kompleksowe i daje szansę na zabezpieczenie ich potrzeb na kilku płaszczyznach (m.in.: oddanie osobom sprawczości i danie szansy na wzrost niezależności finansowej, wsparcie językowe, wsparcie w adaptacji w miejscu pracy w nowym kraju, włączenie osób z grup mniejszościowych do przestrzeni, w których mogą szukać znajomych).
  • Pomaganie osobom z doświadczeniem uchodźstwa w odnalezieniu się w nowym kraju, np. poprzez pomoc w znalezieniu stabilnego zatrudnienia, to przykładanie się do niwelowania nierówności, zwiększania wrażliwości, poszerzania horyzontów. Bardziej sprawiedliwe, empatyczne i otwarte społeczeństwo to korzyść, której nie da się przecenić.

Referencje

“Ten projekt był po coś!”“To był projekt, ale tak naprawdę to było narzędzie/mechanizm do wprowadzenia zmiany”“W czasie procesu rekrutacji słyszałam od managerów teksty: “Dlaczego nie ma tylko takich ludzi na rozmowach kwalifikacyjnych!”

“Mamy teraz namacalną liczbę osób, których trochę wsparliśmy [jako firma] w budowaniu życia w Polsce”

Wypowiedzi lokalnych koordynatorek IKEA z działów P&C w projekcie “Liczą się umiejętności”, zebrane na spotkaniu ewaluacyjnym w dniu 13.09.2023 r.

 

“Moją największą korzyścią poza profesjonalnym szkoleniem było także odnalezienie siebie na nowo i w sobie.”

“Bardzo się cieszę, że mogę być częścią tego projektu. To naprawdę dobra okazja do doskonalenia się w tak dobrej atmosferze. Jestem zdumiony wizją, postawą, gościnnością, tym, jak ceni się tu ludzi i ich potrzeby. Dziękuję za pomoc i wsparcie, to bezcenne”

“Czuję się pewniej w języku polskim i na polskim rynku pracy.”

“Sprawdzę się pewniej siebie i przestałem bać się w przyszłości. Zacząłem też w końcu uczyć się polskiego.”

Wypowiedzi osób z doświadczeniem uchodźczym, będących na stażu w IKEA w ramach drugiej edycji projektu “Liczą się umiejętności”. Odpowiedz zostały zebrane za pośrednictwem anonimowej ankiety udostępnionej przez Fundację Ocalenie we wrześniu 2023 r.

CTA

Pracujesz w firmie dla której ważne są działania w zakresie diversity & inclusion? Jako zespół chcecie przyczynić się do wyrównywania szans osób z doświadczeniem uchodźczym na rynku pracy w Polsce? Jeśli tak, jesteśmy gotowi być Twoim partnerem!
Porozmawiajmy o tym, jak Twoja firma może wesprzeć osoby uchodźcze w budowaniu nowego życia w Polsce.
Zespół partnerstw: [email protected]
Julia Godorowska, [email protected]

To top