Loading...
Przetłumacz ten wpis za pomocą tłumacza AI:

Raport “Przejścia nie ma. Śmierć osób migranckich na granicy Unii Europejskiej z Białorusią”  

Fundacja Ocalenie wraz z partnerskimi organizacjami – Sienos Grupė z Litwy, Gribu palīdzēt bēgļiem (I Want to Help Refugees) z Łotwy oraz Human Constanta z Białorusi – publikuje raport o ofiarach śmiertelnych na granicy Unii Europejskiej z Białorusią.

Autorki raportu opowiedzą o wynikach swojej pracy badawczej, a po prezentacji zapraszamy na panel dyskusyjny i Q&A z osobami eksperckimi.

Transmisję wideo z premiery raportu “Przejścia nie ma. Śmierć osób migranckich na granicy Unii Europejskiej z Białorusią” można będzie obejrzeć  na żywo na Facebooku 18 lipca o godz. 16.30

PLAN WYDARZENIA

16:30-18:00 Prezentacja raportu “No Safe Passage” przez współautorki:
Enira Bronitskaya (Human Constanta, Białoruś)
dr Anna Grike (Gribu palīdzēt bēgļiem/“I want to help refugees”, Łotwa)
Aušrinė Gogelytė (Sienos Grupė, Litwa)
Alicja Palęcka (Fundacja Ocalenie, Polska)
18.15 – 19.45 Panel dyskusyjny + Q&A


Od początku kryzysu humanitarnego w sierpniu 2021 r. do końca marca 2024 r. udokumentowano śmierci 116 osób na granicy w czterech krajach (Białoruś, Łotwa, Litwa i Polska), a same osoby migranckie zgłosiły działaczkom w swoich świadectwach co najmniej 26 kolejnych śmierci. Śmierci osób migranckich na granicach Unii pokazują napięcie między deklarowanymi europejskimi demokratycznymi wartościami a ich praktyką wykonywaną przez państwa członkowskie.

Kraje wschodniej granicy Unii Europejskiej przyjęły wobec osób migranckich politykę pushbacków znaną z innych granic Europy: Morza Śródziemnego, Bałkanów, etc. Warunki naturalne na każdej z tych granic są jednak różne, a rządy różnie wykorzystują krajobraz jako broń.

Podczas panelu dyskusyjnego wspólnie z osobami eksperckimi zastanowimy się, czym różnią się, a co mają wspólnego kryzysy polityk migracyjnych na granicach Unii Europejskiej. Jak kryzys humanitarny na wschodniej granicy europejskiej wpisuje się w całokształt polityk na zewnętrznych granicach Unii? Jak budowane są narracje o nieuregulowanej migracji w poszczególnych krajach granicznych Unii? Jak lokalne społeczeństwo obywatelskie odpowiada na te kryzysy?

Moderacja:
Magda Chodownik – korespondentka telewizji Euronews, nagradzana i wyróżniana dziennikarka z bogatym doświadczeniem jako korespondentka zagraniczna i producentka telewizyjna. Relacjonowała z UE, Azji Południowo-Wschodniej, Europy Wschodniej i Kaukazu, GCC, USA i kraju pochodzenia – Polski. Była stypendystką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, absolwentką Thomson Reuters Foundation, stypendystką Balkan Fellowship for Journalistic Excellence oraz stypendystką Unger Scholarship. Prócz współpracy z telewizją Euronews, przygotowuje materiały dziennikarskie dla mediów międzynarodowych jak France24, NYT, The Guardian, France Televisions czy CNN. Z tematem migracji zawodowo związana jest od ponad 15 lat.
Osoby, biorące udział w panelu:
dr Anna Grike jest antropolożką, wykładowczynią i badaczką. Grike wykłada na wydziale antropologii (Uniwersytet Łotewski) i wspiera kurs antropologii ekonomicznej w SSE w Rydze. Obecnie Grike zajmuje się monitorowaniem granic i koordynacją wsparcia humanitarnego dla osób w drodze, osób uchodźczych i osób ubiegających się o azyl na granicy łotewsko-białoruskiej.
Filippo Furri jest antropologiem, zajmuje się migracjami (analiza polityki migracyjnej w Europie z Migreurop, lokalne praktyki przyjęcia z platformą From Sea to City) i jest stypendystą w Instytucie Konwergencji Migracji w Paryżu. Od 2013 roku pracuje nad zagadnieniem zmarłych i zaginionych osób w kontekście migracji, skupiając się na rozwoju działań rodzinnych w poszukiwaniach i praktykach identyfikacyjnych. Uczestniczył w programach MECMI (śmierci w kontekście migracji) i MOCOMI (śmierci w migracji podczas pandemii COVID); współpracuje z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego (Boats4People, Last Rights, Euromed Rights) oraz pracował jako konsultant dla jednostki medycyny sądowej Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (ICRC) w Paryżu.
Marijana Hameršak jest doradczynią naukową w Instytucie Etnologii i Folklorystyki w Chorwacji. Jest autorką kilku książek i tomów redagowanych, z najnowszymi “Ekonomija i književnost / Economy and Literature” (wspólnie z Mašą Kolanović i Laną Molvarec, Zagrzeb 2022) oraz kluczowymi słowami “Balkanska ruta” (“Balkan route”, wspólnie z Ivą Pleše i Teą Škokić, Zagrzeb 2024). Stypendystka projektu badawczego Internalizing borders (2023-2024) na Uniwersytecie w Bielefeld w Centrum Badań Interdyscyplinarnych. Ściśle współpracuje z grupami akademickimi i aktywistycznymi oraz inicjatywami.
Alicja Palęcka – socjolożka, badaczka, obecnie pełniąca funkcję asystentki na Wydziale Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2021 roku zaangażowana w działania Fundacji Ocalenie na granicy polsko-białoruskiej. Autorka raportu Fundacji „Przemoc państwa i działania oddolne” oraz redaktorka i współautorka raportu „Przejścia nie ma. Śmierć osób migranckich na granicy Unii Europejskiej z Białorusią”. Członkini Międzyorganizacyjnej Grupy ds. Monitoringu Śmierci na Granicy.

 

POBIERZ RAPORT

“Przejścia nie ma. Śmierć osób migranckich na granicy Unii Europejskiej z Białorusią”


Redakcja: Alicja Palęcka

Autorki: Enira Bronitskaya, Alena Chekhovich, Aušrinė Gogelytė, Anna E. Griķe, Dalia Krapavickaitė, Alicja Palęcka, Ieva Raubiško

Koordynacja: Maria Beburia

Specjalne podziękowania dla osób, które podzieliły się swoimi doświadczeniami i wiedzą: Pauliny Bownik, Piotra Czabana (POPH, dziennikarz redakcji „Czaban Robi Raban”), Aleksandry Gnap (MSF), Lucyny Marciniak, Katarzyny Mazurkiewicz-Bylok (POPH), a także dla tłumaczek i tłumaczy, prawniczek i prawników, osób działających na granicy, które relacjonowały i relacjonują zeznania osób w drodze. 

Współpraca: Fundacja Ocalenie, Human Constanta, Sienos Grupė, Gribu palīdzēt bēgļiem, Marta Szymanderska-Pastryk, Claudia Ciobanu, Sieć Obywatelska Watchdog Polska, międzyorganizacyjny zespół ds. monitoringu śmierci na granicy:  Natalia Ciastoń (We Are Monitoring, Grupa Granica), Aleksandra Gulińska (We Are Monitoring, Grupa Granica), Małgorzata Harasimowicz (We Are Monitoring, Grupa Granica), dr Natalia Judzińska (Badaczki i Badacze na Granicy, Instytut Slawistyki PAN, Grupa Granica), Alicja Palęcka (Fundacja Ocalenie)

Konsultacje: Tomasz Pietrzak, Jakub Ławniczak, Médecins Sans Frontières

 

Projekt “Międzynarodowa sieć organizacji na rzecz powstania raportu o ofiarach śmiertelnych kryzysu humanitarnego na granicy Unii Europejskiej z Białorusią” jest dofinansowany przez Unię Europejską oraz Transatlantic Foundation, we współpracy z The German Marshall Fund of the United States.

Dofinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji i Kultury (EACEA). Unia Europejska ani EACEA nie ponoszą za nie odpowiedzialności.

To top