Wybory 2023 – Granica praw człowieka

Bezpieczna granica to taka, na której nikt nie ginie. Granica polsko-białoruska taką granicą nie jest. Stała się za to w ostatnich latach granicą praw człowieka oraz miernikiem przyzwoitości wielu osób publicznych. Także tych, które kandydują w nadchodzących wyborach parlamentarnych. 

 

Nie ma w Was zgody na to, jaką politykę prowadzi Polska wobec osób w drodze na pograniczu polsko-białoruskim? Nie godzicie się na urągające warunki, które panują w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców? 15 października nadarzy się jedyna na 4 lata okazja, żeby poprzeć osoby kandydujące do parlamentu dla których ważne są prawa człowieka – każdego człowieka. 

 

Stworzyłyśmy dla Was ponadpartyjną listę osób kandydujących do Sejmu i Senatu, które były i są zaangażowane  w działania na rzecz osób cudzoziemskich w SOCach oraz wspierają osoby w drodze na pograniczu polsko-białoruskim. Z dużą częścią tych osób mieliśmy i miałyśmy okazję współpracować bezpośrednio. O zaangażowaniu innych wiemy ze źródeł publicznych lub od zaprzyjaźnionych organizacji. Nie ma na tej liście osób przypadkowych. 

 

Lista nie jest katalogiem zamkniętym – przygotowałyśmy ją na podstawie naszej najlepszej wiedzy, ale koniecznie dajcie nam znać, jeśli kogoś pominęliśmy. Bardzo chętnie zaktualizujemy spis. 

 

Lista osób kandydujących do Sejmu:

 

Kaja Filaczyńska: okręg 1 (Jelenia Góra), numer 3 na liście Nowej Lewicy, członkini partii Razem

Lekarka, współtwórczyni inicjatywy “Medycy na granicy”, zaangażowana bezpośrednio w jej działania, upomniała się o prawo do opieki medycznej, jedzenia, schronienia dla każdej potrzebującej tego osoby.

 

Justyna Gąsior: okręg 2 (Wałbrzych), numer 8 na liście Koalicji Obywatelskiej, bezpartyjna

Działaczka społeczna, w 2021 roku brała udział w inicjatywie pomocowej na granicy polsko-białoruskiej i w protestach Matki na granicę, sygnatariuszka apelu do Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji o natychmiastowym udzieleniu pomocy medycznej i humanitarnej osobom migranckim i uchodźczym.

 

Jolanta Niezgodzka: okręg 3 (Wrocław), numer 11 na liście Koalicji Obywatelskiej, członkini partii Nowoczesna

Radna Rady Miejskiej Wrocławia, wraz z organizacją Matki na granicę angażowała się w przygotowanie paczek z pomocą rzeczową dla osób przebywających w Strzeżonych Ośrodkach dla Cudzoziemców oraz dla osób w drodze na pograniczu, sygnatariuszka apelu do Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji o natychmiastowym udzieleniu pomocy medycznej i humanitarnej osobom migranckim i uchodźczym.

 

Jacek Czerniak: okręg 6 (Lublin), numer 1 na liście Nowej Lewicy, członek partii Nowa Lewica

Poseł, autor interpelacji poselskiej dotyczącej budowy muru granicznego. 

 

Magdalena Łuczyn: okręg 6 (Lublin), numer 20 na liście Nowej Lewicy, bezpartyjna

Lokalna działaczka, od początku kryzysu humanitarnego nagłaśnia sytuację na granicy, angażując się przy tym w zbiórki rzeczowe. 

 

Anita Kucharska-Dziedzic: okręg 8 (woj. lubuskie), numer 1 na liście Nowej Lewicy, członkini partii Nowa Lewica

Posłanka, otwarcie krytykuje działania rządu oraz służb mundurowych na granicy PL-BY wobec osób migranckich, monitoruje sytuację w SOCach.

 

Joanna Liddane: okręg 8 (woj. lubuskie), numer 11 na liście Koalicji Obywatelskiej, członkini partii Zieloni 

Społeczniczka i ekolożka, jako asystentka społeczna posła Zielonych wielokrotnie interweniowała w Strzeżonych Ośrodkach dla Cudzoziemców w Krośnie Odrzańskim i Wędrzynie domagając się przestrzegania praw człowieka oraz opieki prawnej, lekarskiej i psychologicznej dla przetrzymywanych tam osób, wspierała osoby opuszczające SOC w dotarciu do ośrodków otwartych, w swoim regionie organizowała pomoc rzeczową. 

 

Elżbieta Żuraw: okręg 9 (Łódź), numer 2 na liście Nowej Lewicy, członkini partii Nowa Lewica

Łódzka polityczka, aktywistka, uczestniczyła w interwencjach humanitarnych w przygranicznych lasach, angażowała się w zbiórki rzeczowe dla osób w drodze, wspierała posłankę Lewicy w formalnych interwencjach w Straży Granicznej, organizowała spotkania i protesty, informuje o sytuacji na granicy i możliwościach reakcji na kryzys.  

 

Hanna Gill-Piątek: okręg 9 (Łódź), numer 20 na liście Koalicji Obywatelskiej, bezpartyjna

Posłanka, wielokrotnie interweniowała w sprawach zgłaszanych jej przez aktywistów i wolontariuszy, korzystając z uprawnień poselskich

 

Anita Sowińska: okręg 10 (Piotrków Trybunalski), numer 1 na liście Nowej Lewicy, członkini partii Nowa Lewica

Posłanka, udzielała pomocy osobom w drodze na pograniczu oraz nagłaśniała sytuację na Podlasiu. 

 

Michał Pietrzak: okręg 11 (zachodnia część woj. łódzkiego), numer 3 na liście Nowej Lewicy, członek partii Nowa Lewica

Aktywista i działacz społeczny, wraz grupą wolontariuszy i wolontariuszek brał udział w interwencjach humanitarnych w przygranicznych lasach niosąc pomoc osobom w drodze.

 

Anna Sikora: okręg 11 (zachodnia część woj. łódzkiego), numer 6 na liście Nowej Lewicy, członkini partii Nowa Lewica 

Angażowała się w pomoc rodzinom przebywającym w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Lesznowoli.

 

Daria Gosek-Popiołek: okręg 13 (Kraków), numer 2 na liście Nowej Lewicy, członkini partii Razem

Posłanka, od początku kryzysu humanitarnego zaangażowana w bezpośrednią pomoc na pograniczu poprzez wspieranie osób w drodze oraz działających na ich rzecz organizacji; korzystając z uprawnień poselskich składała interpelacje, interweniowała w sprawach osób przebywających w SOC, sprzeciwiała się kryminalizacji pomocy.

 

Maciej Gdula: okręg 13 (Kraków), numer 1 na liście Nowej Lewicy, członek partii Nowa Lewica

Poseł, od początku kryzysu humanitarnego zaangażowany w bezpośrednią pomoc na pograniczu oraz działania interwencyjne i rzecznicze, wynikające z uprawnień poselskich.

 

Joanna Grzymała-Moszczyńska: okręg 13 (Kraków), numer 14 na liście Nowej Lewicy, członkini partii Razem

Wolontariuszka Fundacji Ocalenie od jesieni 2021, uczestniczka wielu interwencji, podczas których udzielano pomocy osobom w drodze.

 

Ewa Owerczuk: okręg 13 (Kraków), numer 12 na liście Nowej Lewicy, członkini partii Razem

Jako wolontariuszka Salam Lab była bezpośrednio zaangażowana w niesienie pomocy na pograniczu; jako pracowniczka Salam Lab zajmowała się także nagłaśnianiem tematu kryzysu humanitarnego na granicy polsko-białoruskiej. 

 

Magdalena Dropek: okręg 13 (Kraków), numer 10 na liście Nowej Lewicy, członkini partii Nowa Lewica

dziennikarka, aktywistka, od początku kryzysu humanitarnego zaangażowana w protesty i zbiórki w Krakowie oraz w działania wspierające krakowskie Rodziny bez Granic, wykorzystuje swoją platformę do nagłaszania sytuacji na pograniczu. 

 

Klaudia Jachira: okręg 19 (Warszawa), numer 11 na liście Koalicji Obywatelskiej, członkini partii Zieloni

Zaangażowana bezpośrednio w działania wspierające niesienie pomocy na pograniczu, walcząc o prawo wjazdu do tzw. strefy stanu wyjątkowego, otworzyła biuro poselskie w Białowieży 

 

Urszula Zielińska: okręg 19 (Warszawa), numer 2 na liście Koalicji Obywatelskiej, członkini partii Zieloni

Zaangażowana bezpośrednio w działania wspierające niesienie pomocy na pograniczu, walcząc o prawo wjazdu do tzw. strefy stanu wyjątkowego, otworzyła biuro poselskie w Białowieży.

 

Aleksander Pociej: okręg 19 (Warszawa), numer 20 na liście Koalicji Obywatelskiej, członek partii Platforma Obywatelska

Senator, przewodniczący Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, obecny w Usnarzu, organizował komisje senackie w sprawie granicy.

 

Agata Diduszko-Zyglewska: okręg 19 (Warszawa), numer 3 na liście Nowej Lewicy, członkini partii Nowa Lewica

Dziennikarka i publicystka, przygotowywała pisma w sprawie łamania prawa na granicy, konkretnych działań Straży Granicznej oraz warunków w ośrodkach dla cudzoziemców, angażowała się w pomoc rzeczową.

 

Jacek Dehnel: okręg 19 (Warszawa), numer 40 na liście Nowej Lewicy, bezpartyjny 

pisarz, tłumacz, felietonista, używa swojej platformy do nagłaśniania kryzysu humanitarnego na pograniczu, informując o łamaniu praw człowieka przez polskie władze i potępiających ich działania.  

 

Wojciech Sawoniewicz: okręg 19 (Warszawa), numer 9 na liście Nowej Lewicy, członek partii Nowa Lewica

Polityk, działacz społeczny, zaangażowany w protesty w Warszawie, Białymstoku oraz Usnarzu Górnym, pomagał zaopatrywać wolontariuszy i wolontariuszki w artykuły niezbędne do niesienia pomocy osobom w drodze, a także angażował się w organizowanie pomocy psychologicznej dla osób pomagających, prowadził zajęcia informacyjne o prawach człowieka w kontekście kryzysu humanitarnego na granicy.

 

Paweł Kasprzak: okręg 19 (Warszawa), numer 10 na liście Nowej Lewicy, bezpartyjny

Dziennikarz, aktywista, nagłaśnia kryzys humanitarny na granicy, angażuje się w akcje sprzeciwiające się traktowaniu osób migranckich i zatrzymaniom osób aktywistycznych.

 

Wiktoria Barańska: okręg 22 (Przemyśl), numer 3 na liście Nowej Lewicy, członkini partii Lewica Razem

Polityczka, aktywistka, jedna z organizatorek protestu przeciwko wprowadzeniu stanu wyjątkowego, aktywnie nagłaśnia kryzys humanitarny w mediach społecznościowych. 

 

Maria Ancipiuk: okręg 24 (woj. podlaskie), numer 16 na liście Koalicji Obywatelskiej, członkini partii Platforma Obywatelska

Radna miejska z Michałowa, twórczyni punktu pomocy potrzebującym w Michałowie, wielokrotnie upominająca się publicznie o humanitarne traktowanie osób w drodze, w tym dzieci, które trafiały do placówki SG w Michałowie.

 

Paulina Filipowicz: okręg 25 (Gdańsk), numer 12 na liście Koalicji Obywatelskiej, bezpartyjna 

Psycholożka, aktywistka, wraz z Fundacją Strefa Zieleni przygotowała wystawę zdjęć prezentowaną w Gdańsku o granicy polsko-białoruskiej wraz z wypowiedziami osób aktywistycznych działających na pograniczu, działa w zespole parlamentarnym ds. polityki migracyjnej gdzie podjęte były starania wypracowania rozwiązania w kontekście kryzysu na granicy. 

 

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk: okręg 26 (Gdynia), numer 1 na liście Nowej Lewicy, członkini partii Nowa Lewica

Posłanka, od początku kryzysu humanitarnego na granicy apeluje o stosowanie prawa i procedur międzynarodowych wobec osób w drodze, podkreśla fakt, że SG łamie prawo stosując pushbacki, była inicjatorką interpelacji w sprawie naruszenia praw dziecka przez RP na pograniczu.

 

Marek Rutka: okręg 26 (Gdynia), numer 2 na liście Nowej Lewicy, członek partii Nowa Lewica

Poseł, jesienią 2021 roku zaangażowany w zbiórkę i dostarczenie rzeczy dla osób w drodze na pograniczu organizowaną przez Rodziny bez Granic, nagłaśniał kryzys humanitarny w mediach. 

 

Monika Rosa: okręg 31 (Katowice), numer 2 na liście Koalicji Obywatelskiej, członkini partii Nowoczesna

Posłanka, obecna w Usnarzu Górnym w sierpniu 2021 roku.

 

Maciej Konieczny: okręg 31 (Katowice), numer 1 na liście Nowej Lewicy, członek partii Lewica Razem

Poseł, od początku kryzysu humanitarnego zaangażowany w bezpośrednią pomoc na pograniczu oraz działania interwencyjne i rzecznicze, wynikające z uprawnień poselskich. 

 

Monika Falej: okręg 34 (Elbląg), numer 1 na liście Nowej Lewicy, członkini partii Nowa Lewica

Posłanka, wystosowała apele oraz Interpelacje dotyczące sytuacji na granicy, dostarczyła pomoc rzeczową przeznaczoną dla osób w drodze. 

 

Karolina Mazurek: okręg 36 (Kalisz), numer 3 na liście Nowej Lewicy, członkini partii Lewica Razem

Aktywistka, działaczka Podlaskiego Ochotniczego Pogotowia Humanitarnego, udziela bezpośredniej pomocy humanitarnej osobom w drodze oraz wspiera osoby przebywające w Strzeżonych Ośrodkach dla Cudzoziemców, aktywnie informuje o sytuacji na pograniczu.

 

Franek Sterczewski: okręg 39 (Poznań), numer 10 na liście Koalicji Obywatelskiej, bezpartyjny

Poseł, od początku kryzysu humanitarnego zaangażowany w bezpośrednią pomoc na pograniczu oraz działania interwencyjne i rzecznicze, wynikające z uprawnień poselskich. 

 

Katarzyna Kretkowska: okręg 39 (Poznań), numer 2 na liście Nowej Lewicy, członkini partii Nowa Lewica

Posłanka, od początku kryzysu humanitarnego zaangażowana w bezpośrednią pomoc na pograniczu oraz działania interwencyjne i rzecznicze, wynikające z uprawnień poselskich.

 

Dobrosław Rola: okręg 39 (Poznań), numer 3 na liście Trzeciej Drogi, członek partii Polska 2050

Aktywista, wolontariusz Grupy Granica biorący udział w interwencjach humanitarnych podczas, których udzielano pomocy osobom w drodze.

 

Lista osób kandydujących do Senatu:

 

Adam Bodnar: okręg 44 (Białołęka, Bielany, Śródmieście, Żoliborz), komitet Koalicji Obywatelskiej, bezpartyjny

Były rzecznik praw obywatelskich, wielokrotnie publicznie wypowiadał się przeciwko łamaniu praw człowieka na pograniczu oraz wzywał polskie władze do wycofania nielegalnych przepisów legitymizujących stosowanie przez Straż Graniczną pushbacków.  

 

Magdalena Biejat: okręg 45 (Bemowo, Ochota, Ursus, Włochy, Wola), komitet Nowej Lewicy, członkini partii Razem

Jako posłanka interweniowała w Straży Granicznej i MSWiA, pomagając ustalać miejsce przebywania osób uchodźczych, zatrzymując nielegalne wywózki oraz zmuszając SG do przeprowadzania postępowań zgodnie z prawem.

 

Maciej Żywno: okręg 60 (Białystok), komitet Trzeciej Drogi, członek partii Polska 2050

Były wojewoda podlaski oraz wicemarszałek województwa podlaskiego, od początku kryzysu humanitarnego uczestniczy w interwencjach humanitarnych, początkowo jako strażak- ochotnik, obecnie jako ratownik KPP (po kursie kwalifikowanej pierwszej pomocy) Grupy Granica. 

 

Gabriela Morawska-Stanecka: okręg 74 (Chorzów, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice), komitet Koalicji Obywatelskiej, bezpartyjna

Wicemarszałkini Senatu; zaangażowana bezpośrednio w próby dostarczenia pomocy rzeczowej osobom przetrzymywanym na granicy w Usnarzu Górnym w sierpniu 2021.