29 i 30 października reprezentacja Fundacji Ocalenie aktywnie uczestniczyła w kongresie Greenpact w Poznaniu. Nasze przedstawicielki i przedstawiciel uczestniczyli w czterech panelach dyskusyjnych, zapewniając obecność na tym wydarzeniu głosu organizacji wspierających osoby z doświadczeniem migracji i uchodźstwa.
Marianna Wartecka, dyrektorka partnerstw i rzecznictwa, podczas panelu „Sojusz biznesu i NGO – fikcja czy realne działania?” mówiła m.in. o tym, co jest dla nas ważne przy takiej współpracy: „W relacjach NGO-biznes opieramy się na partnerskiej współpracy. W organizacjach jest wiedza ekspercka, możemy ułatwiać realizację celów zrównoważonego rozwoju, nie chcemy być tylko 'orderem na piersi’, chcemy, żeby we współpracę wchodziły firmy, które dzielą nasze cele i wartości. Ważne jest porozumienie, żebyśmy spotkali się w tym, co chcemy wspólnie zrobić.”
Tomasz Pietrzak, prawnik, wziął udział w panelu dotyczącym strategii migracyjnej „Non policy. Jaka strategia migracyjna dla Polski?” Tomasz o nowej strategii rządu mówił tak:
„Migracja jest pewnym zjawiskiem, fenomenem społecznym, którego nie da się całkowicie poddać kontroli. Można się do niej dostosować, uwzględniając trzy czynniki, według priorytetów:
1. zobowiązania wiążące Polskę, wynikające z prawa międzynarodowego, europejskiego i Konstytucji, dotyczące praw człowieka;
2. obopólne postrzeganie migracji jako korzyści, zarówno dla społeczeństwa przyjmującego jak i dla osób migrujących, w szczególności w kontekście dostępu do rynku pracy;
3. kontekst bezpieczeństwa i prawa państwa do decydowania o dostępie do terytorium.
Strategia, którą przedstawił rząd nie działa w tym schemacie, stawia priorytet dopiero w trzecim kroku. Nie postrzega migracji w kontekście obopólnych korzyści. Kiedy osoby skupione tylko na trzecim kroku planują strategię, to ona się rozjeżdża, nie jest całościowa. Przedstawiona przez rząd strategia trafnie diagnozuje niektóre problemy ale nie jest kompleksowa, nie skupia się na całym zagadnieniu, jakim jest migracja i co z niej wynika.”
Kristina Stankiewicz, managerka zespołu doradztwa zawodowego, uczestniczyła w panelu poświęconym pracy przymusowej. Mówiła: „Wyobrażamy sobie jakieś fabryki za dużymi miastami, miejsca niedostępne, a pracę przymusową wykonują też osoby, z którymi mamy do czynienia na co dzień. Zamawiamy paczki, zamawiamy jedzenie – nie wiemy, czy osoby pracujące w takich firmach nie są ofiarami handlu ludźmi lub pracy przymusowej.
Mogą to np. być przypadki podpisywania umów z wynagrodzeniem 8 zł/h pracy, brak umowy o pracę, niejasne zakresy obowiązków, czy wyczerpująca praca fizyczna. Co więcej, to nie są tylko firmy działające w lukach prawnych ale też instytucje edukacji czy hotele w których się zatrzymujemy.
Pojęcie pracy przymusowej należy dodatkowo dookreślić. Doprecyzowanie tej definicji jest konieczne, ponieważ często przypadki pracy przymusowej zdarzają się w naszym najbliższym otoczeniu.
Firmy mogą być świetnymi pracodawcami ale korzystając np. z agencji pośrednictwa pracy nie mają bezpośredniego dostępu do tego, w jaki sposób traktowane są osoby u nich pracujące. Warto, żebyśmy rozmawiali o zjawisku pracy przymusowej w szerszym gronie, nie tylko organizacji pozarządowych, ale włączyli do dyskusji także biznes.”
W panelu #People. Równość kluczem do zrównoważenia Marianna Wartecka wspomniała o zasadach, którymi kieruje się Fundacja dbając o równość wewnątrz organizacji: “W Fundacji, wprowadzając różne procedury czy rekomendacje, np. poradnik języka inkluzywnego czy procedurę przeciwdziałania niewłaściwym zachowaniom, nie poprzestajemy na papierze. Staramy się inwestować w zespół poprzez warsztaty, szkolenia, spotkania i chcemy, aby nasze osoby pracownicze miały szansę zrozumieć, jakie wartości i cele stoją za dokumentem. Polecam, aby podobnie działać także w biznesie – to po prostu bardziej skuteczne.”
Greenpact był znakomitą okazją do podzielenia się perspektywą naszej organizacji na szerszym forum osób, które wpływają na kształtowanie polityk wewnętrznych czy samorządowych, związanych z szeroko rozumianym włączeniem społecznym. Możliwość podzielenia się naszym doświadczeniem była dla nas bardzo cenna.
Udział przedstawiciela i przedstawicielek Fundacji Ocalenie w kongresie Greenpact jest finansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności, z Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018–2030 PROO – Priorytet 5 Wsparcie doraźne