Loading...

Przedłużenie zakazu przebywania w strefie nadgranicznej z Białorusią

Korzystając z niekonstytucyjnych przepisów wprowadzonych przez poprzedni rząd, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji planuje przedłużyć od jutra, tj. 10 grudnia 2024 r., zakaz przebywania w strefie nadgranicznej. Proponowane, jak i to obecnie funkcjonujące rozwiązanie budzi poważne wątpliwości prawne. Nasze stanowisko w tej sprawie, wraz z wezwaniem do niewydawania przedmiotowego rozporządzenia, zostało przekazane MSWiA – jego treść zamieszczamy poniżej.


 

Szanowny Panie Ministrze,

biorąc pod uwagę, iż projekt rozporządzenia z dnia 29 listopada 2024 r. stanowi powtórzenie rozwiązań obecnie funkcjonujących na podstawie Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 9 września 2024 r. w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej przylegającej do granicy państwowej z Republiką Białoruską, to niezmiennie uważamy, że zarówno obecnie funkcjonujące jak i proponowane regulacje budzą poważne wątpliwości prawne, przede wszystkim co do ich zgodności z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej. 

W pierwszej kolejności zwracamy uwagę na fakt, że wprowadzenie na podstawie rozporządzenia, mającego umocowanie w ustawie, instytucji która w wielu aspektach jest zbieżna z opisanym w art. 230 i art. 231 Konstytucji stanem wyjątkowym stanowi faktyczną próbę obejście podanych przepisów ustawy zasadniczej. Stanowi to naruszenie zasady legalizmu wyrażonej w art. 7 oraz art. 8 Konstytucji, w którym wskazano nadrzędność Konstytucji oraz jej bezpośrednie stosowanie.

Nie mniej istotnym naruszeniem zasad Konstytucji jest upoważnienie udzielone Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji do swobodnego tworzenia i kształtowania przedmiotowej strefy, w aspekcie obowiązków obywatelskich oraz w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw za pomocą rozporządzenia. Narusza to zasadę wyłączności ustawy wskazaną w art. 31 ust 3 Konstytucji. 

W związku z powyższym nie mamy wątpliwości, że wprowadzenie rozporządzenia w proponowanym kształcie będzie skutkować dalszym naruszaniem Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej i wzywamy o niewydawanie rozporządzenia w proponowanym kształcie. 

 

fot. Łukasz Głowała / Testigo

To top