Mimo apeli organizacji pozarządowych, Sejm przyjął niezgodną z prawem międzynarodowym nowelizację ustawy o cudzoziemcach. Zmiany naruszają podstawowe prawa osób cudzoziemskich ubiegających się o ochronę międzynarodową, m.in. zwiększając uprawnienia Straży Granicznej i wydłużając okres detencji w ośrodkach strzeżonych.
Razem ze Stowarzyszeniem Interwencji Prawnej apelujemy do senatorów i senatorek o ponowne rozpatrzenie ustawy oraz przestrzeganie prawa UE i Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.
Dlaczego zmiany są tak niebezpieczne?
- Ustawa nadaje Komendantowi Głównemu Straży Granicznej kompetencje organu odwoławczego od decyzji wydawanych w placówkach SG. Komendant podlega Ministerstwu, a do tego jest przełożonym wszystkich funkcjonariuszy i funkcjonariuszek SG. Nie ma tu więc mowy o niezależności postępowania odwoławczego od władzy wykonawczej i zachowaniu gwarancji dwuinstancyjności postępowania.
- Okres przebywania osób w ośrodkach strzeżonych został wydłużony z 12 do 18 miesięcy. W Polsce ośrodki strzeżone funkcjonują jak więzienia, a mimo to trafiają do nich osoby, które nie popełniły przestępstwa, w tym również rodziny z dziećmi i osoby małoletnie bez opieki. Przedłużanie i tak nieuzasadnionej detencji narusza podstawowe prawa człowieka i w praktyce legitymizuje opieszałość działania organów administracji i przewlekłości postępowań powrotowych.
O tych i innych groźnych zmianach ustawy, w tym o możliwości deportacji osób przed decyzją niezależnego sądu(!), możecie przeczytać tutaj: https://bit.ly/3IwuQwx
Wraz ze Stowarzyszeniem Interwencji Prawnej wysłaliśmy_łyśmy te uwagi do senatorów i senatorek RP i apelujemy o ich rzetelne rozpatrzenie.