Loading...

Wystąpienie na posiedzeniu Komitetu ds. Migracji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy

Wczoraj, 9 grudnia 2024 r., Marianna Wartecka, dyrektorka partnerstw i rzecznictwa oraz członkini zarządu Fundacji Ocalenie, wystąpiła na posiedzeniu Komitetu ds. Migracji, Uchodźców i Osób Wysiedlonych Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (PACE).

Wystąpienie dotyczyło sytuacji na granicy polsko-białoruskiej w kontekście łamania przez Polskę zakazu zbiorowego wydalania cudzoziemców (collective expulsions), który wynika z Protokołu 4 do Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Marianna opowiedziała o sytuacji na granicy bazując na swoich doświadczeniach, a także odniosła się do rzeczywistości pushbacków wyłaniającej się ze świadectw osób, które doświadczyły wywózek, zebranych w raporcie Stowarzyszenia We Are Monitoring Mamy tu tylko jedną wojnę: imigrację, ciebie.

Wspomniała również o linii orzeczniczej polskich sądów administracyjnych, które już w co najmniej kilkunastu sprawach stwierdziły naruszenie zakazu zbiorowego wydalania cudzoziemców (przegląd orzecznictwa, dokonany przez Marcina Sośniaka z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka również znajduje się w przytoczonym raporcie).

Wysłuchanie stanowiło część prac Komisji nad raportem dotyczącym zbiorowych wydaleń w Europie, na podstawie którego powstanie rezolucja Rady Europy, odnosząca się do tych naruszeń.

12 lutego 2025 roku Europejski Trybunał Praw Człowieka w składzie Wielkiej Izby będzie rozpatrywać sprawę przeciwko Polsce, dotyczącą między innymi łamania zasady zbiorowego wydalania cudzoziemców wobec osób z grupy Afgańczyków i Afganek przetrzymywanych w Usnarzu Górnym w 2021 roku. Fundacja Ocalenie przekazała w tej sprawie swoją opinię Trybunałowi.

To top