Podsumowanie 2022 roku

2022, czyli rok zmian i wyzwań

Rok 2022 postawił nas przed kolejnymi wyzwaniami, choć wydawało się, że po poprzednich latach niewiele jest nas w stanie zaskoczyć. Osoby klienckie, które wspieramy w Fundacji, wciąż zmagały się ze skutkami pandemii, kryzys humanitarny na granicy polsko-białoruskiej trwał, kiedy świat poraziła wiadomość o rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Przez cały rok w jak najlepszy sposób starałyśmy się odpowiadać na potrzeby osób uciekających z Ukrainy, niosłyśmy pomoc humanitarną na granicy polsko-białoruskiej, a także skupiałyśmy się na naszych stałych działaniach – edukacji dzieci, wspieraniu osób cudzoziemskich w poszukiwaniu mieszkania i pracy, udzielaniu pomocy prawnej i psychologicznej.

Liczba osób pracujących w naszym zespole gwałtownie wzrosła i chociaż ta zmiana jest wyzwaniem, to też bardzo nas cieszy, bo dzięki temu możemy robić więcej i skuteczniej. A w 2022 r. pracy było naprawdę sporo… 

W telegraficznym skrócie

W 2022 roku wsparcie Fundacji otrzymały 22 554 osoby!

Z naszych Centrów Pomocy Cudzoziemcom w Warszawie, Łodzi i Łomży skorzystały 8323 osoby. W tych trzech miastach 1656 osób uczyło się z nami języka polskiego, 1522 rodziny otrzymały pomoc finansową w postaci bonów, 109 dzieci wyjechało na kolonie. Prawie 200 dzieci regularnie uczęszcza do świetlic na terenie Warszawy, Łomży i Chełma.

Warszawski Magazin od 24 lutego przeżywa ogromny wzrost zainteresowania i w ciągu całego roku został odwiedzony 3864 razy. Od marca powstało 6 przestrzeni przyjaznych dzieciom w punktach recepcyjnych przy granicy PL-UA, które do końca 2022 r. odwiedziło 13 000 dzieci. Ponadto, w związku z trwającym na granicy polsko-białoruskiej kryzysem humanitarnym, w 2022 r. z Fundacją skontaktowało się co najmniej 1412 osób potrzebujących wsparcia.

Nasze działania były bardzo różnorodne – przeprowadziłyśmy staże dla osób cudzoziemskich we współpracy z IKEA, zorganizowałyśmy rekordową charytatywną aukcję dzieł sztuki, akademie przygotowujące do pracy osoby mentorskie, a także mural na rocznicę wydarzeń w Usnarzu Górnym.

Bez Was byłoby trudniej

Dziękujemy za Wasze nieustanne wsparcie przez cały 2022 rok! Aż 490 z Was brało udział w wolontariacie na rzecz Fundacji. Wspierałyście nas również finansowo, śledziliście nasze media społecznościowe, przesyłałyście dobre słowa i energię. Dzięki Wam czujemy jeszcze bardziej, że to, co robimy ma sens.

Zajrzyjcie do pełnej wersji podsumowania i zobaczcie jak wyglądał cały rok i nasze ubiegłoroczne działania.

Podsumowanie 2022 r.

Przekaż 1,5% na rzecz Fundacji!

W wyniku zmian w przepisach podatkowych, w 2023 roku możesz przekazać nam nie 1, a 1,5% rocznego podatku. Jest to realne wsparcie dla osób, które próbują budować bezpieczne życie w Polsce.