Moja szansa w Polsce: bezpłatne szkolenia i konsultacje dla cudzoziemców z prawem do pracy

Fundacja Ocalenie oraz Fundacja dla Somalii zapraszają cudzoziemców i cudzoziemki do udziału w bezpłatnym programie podnoszenia umiejętności potrzebnych w pracy oraz codziennym życiu w Polsce poprzez szkolenia i konsultacje indywidualne. 

 

Kto może uczestniczyć w programie?  

Program jest skierowany do osób, które:

 • ukończyły 25 lat,
 • są cudzoziemcami/ cudzoziemkami i posiadają prawo do pracy w Polsce,
 • szukają pomocy w rozwinięciu podstawowych umiejętności potrzebnych w pracy i codziennym życiu w Polsce (takich jak: załatwianie najważniejszych spraw urzędowych, pomoc społeczna, dostęp do służby zdrowia, poszukiwanie pracy, formy zatrudnienia – rodzaje umów, rozliczanie podatków, prowadzenie domowego budżetu, zakładanie konta w banku). 

 

Tematy szkoleń

Każda osoba, która zostanie przyjęta do programu, będzie mogła wziąć udział w wybranych przez siebie szkoleniach spośród proponowanych:

 1. Wiedza o kulturze Polski (m.in. symbole, historia, tradycje i kultura, system polityczny, język polski i jego miejsce w świecie języków);
 2. Nie taki diabeł straszny, czyli instytucje w Polsce (m.in. korzystanie z usług publicznych i instytucji wsparcia w Polsce, takich jak np. służba zdrowia, urząd pracy, korespondencja urzędowa, sytuacje kryzysowe, pomoc społeczna);
 3. Podstawy poszukiwania pracy w Polsce (m.in. pisanie CV i listu motywacyjnego, wyszukiwanie ogłoszeń o pracę, etapy procesu rekrutacji, umiejętności miękkie – np. komunikacja, asertywność, prezentacja);
 4. Pracuję w Polsce (m.in. legalna praca w Polsce, konsekwencje pracowania w szarej strefie, formy zatrudnienia, system podatkowy i rozliczanie PIT);
 5. Finansowe ABC (budżet domowy i jego planowanie, zaciąganie zobowiązań finansowych, konto w banku, prawa konsumenta).

Szkolenia będą prowadzone w języku polskim, rosyjskim i angielskim. Osobom uczestniczącym w programie zaproponujemy 3 terminy poszczególnych szkoleń do wyboru. 

Zajęcia będą odbywać się stacjonarnie w Warszawie, chyba że sytuacja epidemiczna na to nie pozwoli (wtedy odbędą się online).

Każda osoba, która ukończy szkolenie, otrzyma certyfikat potwierdzający udział w zajęciach. 

 

Czy otrzymam jeszcze jakąś pomoc, oprócz udziału w szkoleniach?

Tak – każda osoba, która zostanie przyjęta na szkolenia, otrzyma także:

 • wsparcie mentora kulturowego lub mentorki kulturowej – to osoba, która pomoże załatwić większość codziennych i urzędowych spraw, np. zarejestrować się w urzędzie pracy, założyć konto w banku, umówić wizytę u lekarza (w Fundacji Ocalenie wsparcie mentora otrzymasz po polsku, rosyjsku, ukraińsku, gruzińsku, arabsku lub angielsku);
 • pomoc psychologiczną (w razie potrzeby).  

 

Chcę wziąć udział w programie – jak się zgłosić?

Aby wziąć udział w programie, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy

Na podstawie przesłanych zgłoszeń wybierzemy osoby, z którymi przeprowadzimy rozmowy, podczas których ustalimy indywidualny program udziału w zajęciach edukacyjnych i konsultacjach. 

Uwaga! Zgłoszenie chęci udziału w programie nie gwarantuje przyjęcia. 

 

Ważne daty

 • Realizacja szkoleń i konsultacji: maj-grudzień 2021 r. 
 • Zakończenie szkoleń i konsultacji: grudzień 2021 r. 

 

Potrzebujesz pomocy lub masz pytania?

Jeśli potrzebujesz pomocy z wypełnieniem formularza lub masz jakieś pytania, napisz: [email protected] lub zadzwoń: +48 22 828 04 50. 

 

***

Projekt „Moja szansa w Polsce” realizowany jest w ramach projektu „SZANSA – nowe możliwości dla dorosłych”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. Liderem projektu „Moja szansa w Polsce” jest CASE – Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych (www.case-research.eu), a Partnerami i realizatorami szkoleń są Fundacja dla Somalii (www.fds.org.pl) oraz Fundacja Ocalenie (www.ocalenie.org.pl).

REGULAMIN udziału w projekcie „Moja szansa w Polsce”