Warsztaty z Edukacji Obywatelskiej w ramach projektu “O Polsce po polsku”

Sierpień i wrzesień 2023 w naszych warszawskich świetlicach minęły pod hasłem edukacji obywatelskiej – było intensywnie, przygodowo i korzystnie!

Podczas naszych spotkań dzieci i młodzież mogły lepiej poznać funkcjonowanie struktur Państwa i lokalnych władz. Razem odwiedziłyśmy Urząd Miasta Stołecznego Warszawy oraz Pałac Prezydencki. Bardzo chciałyśmy spotkać się z Prezydentem Warszawy albo Prezydentem Polski, ale okazało się, że trzeba było wcześniej złożyć odpowiednie podania. Ale teraz już wiemy, że jest to możliwe, i następnym razem tak łatwo się nie wymigają! 🙂

Miałyśmy również zajęcia z edukacji medialnej i bezpieczeństwa w internecie. Dzieci uczyły się, jak weryfikować informacje, dyskutować i konstruować przekonujące argumenty, poznały także pojęcia “fake news” i “deepfake”. Na praktycznych przykładach szukały rzetelnej informacji i tworzyły bazy danych.

Nie zabrakło również wycieczek! Spacerowaliśmy śladami baśniowych stworzeń i legend warszawskich, odkrywaliśmy historię Chopina w Warszawie, pływaliśmy statkiem po Wiśle, szukając w jej wodach syrenki, odwiedziliśmy strażaków i policjantów. Tyle było przygód! 

Warsztaty z Edukacji Obywatelskiej dla dzieci organizowane są w ramach projektu “O Polsce po polsku”. Projekt finansowany jest ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.