Drugi Łomżyński Dzień Uchodźcy – 20.06.2012 r.

[:pl]Fundacja „Ocalenie” serdecznie zapraszamy na drugi łomżyński Dzień Uchodźcy który odbędzie się 20 czerwca (środa) w godzinach 10:00 – 15:00 na Starym Rynku w Łomży.

W trakcie Dnia Uchodźcy na Starym Rynku stanie pięć tematycznych namiotów: czeczeński, azerbejdżański, somalijski, gier i zabaw oraz kulinarny. W namiotach można będzie dowiedzieć się o kulturze i historii danego państwa, ale przede wszystkim uczestniczyć w grach i zabawach, oraz wziąć udział w warsztatach. Nie zabraknie oczywiście jedzenia, które przygotowują Panie z Czeczenii, Gruzji i Azerbejdżanu. W trakcie spotkania będzie można zjeść czeczeńskie manty, spróbować gruzińskiego chaczapurii, czy napić się azerbejdżańskiej herbaty.

Program drugiego łomżyńskiego Dnia Uchodźcy:

10:00-15:00 Stary Rynek w Łomży

18:00 Pokaz filmu „Człowiek z Hawru” Kino Millenium

 

 

O godzinie 14:30 w niebo poszybują balony z życzeniami dla uchodźców. Każdy z uczestników będzie mógł przyczepić kartkę z życzeniami dla uchodźców. Przewidziany jest również pokaz tańca czeczeńskiego w wykonaniu młodych uchodźczyń z Ośrodka dla uchodźców w Czerwonym Borze.

 

Zapraszamy osoby w każdym wieku, z pewnością każdy znajdzie coś interesującego.

 

O godzinie 18:00 w Kinie Millenium rozpocznie się pokaz filmu „Człowiek z Hawru” w reżyserii Aki Karuismaki. Film jest ciepłą familijną komedią, pokazującą jak zmienia się życie małego miasteczka, kiedy pojawia się w nim młody uchodźca z Afryki. Główny bohater Marcel Marx zarabia na życie jako czyścibut, prowadząc spokojne życie w małym miasteczku portowym. Nagle w jego życiu pojawia się młody chłopak z Afryki, który nielegalnie znalazł się we Francji. Marcel postanawia pomóc chłopcu, co nie jest łatwe ponieważ chłopca ściga przebiegły komisarz policji.

 

Film zdobył nagrodę w Cannes i był nominowany do Cezarów, oraz Europejskiej Nagrody Filmowej.

W 2012 roku film był fińskim kandydatem do Oscarów.

Zwiastun filmu: CZŁOWIEK Z HAWRU

 

Impreza jest bezpłatna.

 

Impreza jest częścią Łomżyńskiego Tygodnia Wielokulturowości.

 

Więcej informacji dotyczących działań Fundacji „Ocalenie” oraz Łomżyńskiego Tygodnia Wielokulturowości znajdziecie Państwo na stronie www.ocalenie.org.pl oraz na naszym profilu na facebook.com/FundacjaOcalenie.

 

Impreza organizowana dzięki dofinansowaniu Fundacji im Stefana Batorego w ramach programu „Demokracja w działaniu”.[:]