Spotkanie w Katowicach

[:pl]W dniu 16 grudnia 2008 roku przedstawiciele Fundacji „Ocalenie” przeprowadzili trzy godzinne spotkanie w Katowicach z przedstawicielami grona pedagogicznego, rodziców polskich i czeczeńskich dzieci uczęszczających do Szkoły Podstawowej nr 22. W spotkaniu wzięli udział również przedstawiciele społeczności lokalnej, mediów (telewizja, gazety, radio) oraz pracownicy Ośrodka dla Uchodźców w Katowicach. Celem spotkania było przybliżenie sytuacji uchodźców w Polsce.

W trakcie spotkania dyskutowano o funkcjonowaniu dwu-kulturowej szkoły, a także o konflikcie zaistniałym wokół powstania w Katowicach Ośrodka dla Uchodźców.

Na zakończenie spotkania uczestnikom został zaprezentowany film „Kochany Muslimie” w reżyserii Kerstin Nickig, który opowiada o losach czeczeńskiej rodziny w Polsce.

Spotkanie zostało zorganizowane we współpracy z Dyrekcją Szkoły Podstawowej nr 22 w Katowicach, Urzędem do Spraw Cudzoziemców oraz Polskim Forum Migracyjnym.

Fundacja „Ocalenie” wyraża słowa ogromnego uznania dla Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 22 w Katowicach Pani Haliny Więcek-Kipki za ciepłe przyjęcie dzieci uchodźczych w szkole.

Mamy ogromną nadzieję, iż Prezydent Miasta Katowice dołoży wszelkich starań, by uchodźcy z Czeczenii odnaleźli w tym mieście typowo śląską gościnność.[:]