Tydzień tolerancji

[:pl]W dniu 16 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji ustanowiony przez Organizacje Narodów Zjednoczonych. Dzień ten powinien przypominać nam o bogactwie i różnorodności świata – kultur, religii, obyczajów. W rezolucji ONZ szczególny nacisk kładzi się na promowanie otwartości na drugiego człowieka, poszanowanie jego kultury, ale też dialog i przekazywanie wiedzy dotyczącej różnorodności. Duży nacisk położony jest na edukacje dzieci i młodzieży, oraz działania skierowane do społeczności lokalnej.

Fundacja „Ocalenie” wspólnie z organizacjami partnerskim serdecznie zaprasza na Tydzień Tolerancji, który odbywać się będzie w dniach 10-17 listopada. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny.

 

Poniżej szczegółowy plan wydarzeń:

 

 
10 listopada – zapraszamy na plener fotograficzny prowadzony przez Marka Maliszewskiego, fotografika, autora wystawy „W połowie drogi…” przedstawiającego łomżyńskich uchodźców i uchodźczynie. W ramach pleneru uczestnicy i uczestniczki przyjrzą się Łomży pod względem wielokulturowości, doskonaląc zarazem swoje umiejętności fotograficzne. W godzinach popołudniowych przewidziana jest praca nad obróbką zdjęć. Plener rozpoczyna się o godzinie 10:00 w siedzibie Fundacji „Ocalenie” przy ul. Dmowskiego 1E. Na plener obowiązują wcześniejsze zapisy:[email protected]. Ilość miejsc ograniczona. Plener organizowany wspólnie z Fundacja Wiedza Lokalna.

 

13 listopada- W Akademickim Liceum Ogólnokształcącym przy Wyższej Szkole Agrobiznesu odbędą się warsztaty antydyskryminacyjne dla uczniów klasy policyjnej. Z przyszłymi policjantami i policjantkami będziemy rozmawiać o uprzedzeniach, dyskryminacji oraz mowie i przestępstwach z nienawiści.

 

Wieczorem w Centrum Katolickim odbędą się warsztaty wielokulturowe dla dzieci ze świetlicy „Trójkąt Nadziei”. Dzieci poznają kulturę i zwyczaje wybranych krajów w zabawowy sposób.

 

14 listopada – serdecznie zapraszamy na pokaz filmu „Kochany Muslimie”, pokazujący losy rodziny czeczeńskiej mieszkającej w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łomży. Po projekcji spotkanie z bohaterką filmu Panią Satsita Khumaidovą.Pokaz odbędzie się w siedzibie Fundacji „Ocalenie” przy ul. Dmowskiego 1E. Początek projekcji godzina 19:00. Na pokaz obowiązują wcześniejsze zapisy:[email protected]. Ilość miejsc ograniczona.

 

15 listopada – Wspólnie ze społecznością I Liceum Ogólnokształcącym im. T. Kościuszki w Łomży zorganizowane zostaną warsztaty wielokulturowe. Uczniowie i uczennice I LO będą mieli okazję dowiedzieć się więcej o komunikacji międzykulturowej, o Islamie na Kaukazie oraz o wybranych kulturach: azerbejdżańskiej, brazylijskiej, czeczeńskiej, sudańskiej.

 

 
16 listopada – Odbędą się, cieszące się dużą popularnością, warsztaty kuchni kaukaskiej. W trakcie warsztatów uczestnicy przygotują, pod okiem Pań z Czeczenii i Gruzji, dania kuchni kaukaskiej: manty, chałwę, czepałgasz, oraz chaczapuri. Warsztaty odbędą się w Zespole Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 w Łomży, mieszczących się przy ul. Stacha Konwy 11. Warsztaty trwają od 12:00 do 18:00. Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres: [email protected] z dopiskiem „warsztaty kulinarne”. Liczba miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. Warsztaty organizowane wspólnie z Zespołem Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 w Łomży.

 

17 listopada zapraszamy do Jedwabnego na dzień z kulturą kaukaską, któryodbędzie się w Gminnym Ośrodku Kultury w Jedwabnym. Dzień zacznąwarsztaty kulinarne które rozpoczną się o godzinie 10:00. O godzinie 15 zapraszamy na wykład Andrzeja Saramonowicza dotyczący Islamu. Od godziny 16 rozpocznie się wieczór kaukaski. Wieczór rozpocznie się pokazem filmu „Kochany Muslimie” pokazujący losy rodziny czeczeńskiej mieszkającej w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łomży. Po projekcji spotkanie z bohaterką filmu Panią Satsita Khumaidovą. O godzinie 17:00 rozpocznie się pokaz tańca czeczeńskiego, po którym nastąpi otwarcie wystawy zdjęć Marka Maliszewskiego „W połowie drogi…”. Wydarzenie organizowane przez Stowarzyszenie im. Jana Karskiego we współpracy z Fundacją „Ocalenie”.

 

Wydarzenia w ramach Tygodnia Tolerancji, organizowane są we współpracy z: Centrum Katolickim im Jana Pawła II w Łomży, Fundacją Wiedza Lokalna, Stowarzyszeniem im Jana Karskiego, Akademickim Liceum Ogólnokształcącym w Łomży, Bursą nr 1 w Łomży, I Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki w Łomży, Zespołem Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 w Łomży.

 

Wydarzenia współfinansowane ze środków Fundacji im S. Batorego w ramach programu „Demokracja w działaniu”, oraz z Europejskiego Funduszu na rzecz Uchodźców i budżetu Państwa w ramach projektu „Q-Integracji 2”[:]