Prokuratura wszczyna śledztwo wobec SG!

Ponad 2 lata po Usnarzu Górnym i naszych próbach interwencji, po miesiącach przerzucania sprawy od jednej prokuratury do drugiej, wreszcie Prokuratura Okręgowa w Warszawie postanowiła wszcząć śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy straży granicznej. Zgłoszenie do prokuratury wysłaliśmy 8.10.2021.

Zawiadomienie o wszczęciu śledztwa

W sierpniu 2021 r. 32 osoby z Afganistanu chcące ubiegać się w Polsce o ochronę polska straż graniczna próbowała nielegalnie wypchnąć do Białorusi, a potem przez ponad 2 miesiące nie przyjmowała wniosków o ochronę. Mężczyźni, kobiety, dzieci i kot, byli przetrzymywani, głodzeni, na gołej ziemi, bez dostępu do czystej wody czy sanitariatów, a także – pomimo wielokrotnie zgłaszanych problemów ze zdrowiem – bez dostępu do pomocy medycznej. O złym stanie i nieludzkim traktowaniu osób informowali przedstawiciele Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur.
Pomimo tego, że Europejski Trybunał Praw Człowieka zobowiązał Polskę do dostarczenia uchodźcom jedzenia, picia, pomocy medycznej, bezpiecznego schronienia, a także dopuszczenia pełnomocników do kontaktu ze swoimi klientami, straż graniczna nigdy do tego nie dopuściła.

Ta decyzja prokuratury daje nadzieję, że osoby odpowiedzialne poniosą konsekwencje. Dla osób z Usnarza jest jednak już za późno. O losach większości z nich nie wiemy nic. Czy żyją? Gdzie są? Czy są bezpieczne? To również o nich myślimy, gdy pracujemy nad raportem o ofiarach śmiertelnych kryzysu i osobach zaginionych na polsko-białoruskiej granicy.

Fundacja Ocalenie wraz z partnerskimi organizacjami (Association Human Constanta International, Association „I want to help refugees”, Sienos Grupė) wspólnie realizuje projekt, celem którego jest powstanie raportu dotyczącego ofiar śmiertelnych i osób zaginionych na granicy Unii Europejskiej z Białorusią. Projekt “Międzynarodowa sieć organizacji na rzecz powstania raportu o ofiarach śmiertelnych kryzysu humanitarnego na granicy Unii Europejskiej z Białorusią” jest dofinansowany przez Unię Europejską oraz Transatlantic Foundation, we współpracy z The German Marshall Fund of the United States. Dofinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji i Kultury (EACEA). Unia Europejska ani EACEA nie ponoszą za nie odpowiedzialności.