Zbiórka na zdrowie uchodźców i uchodźczyń w Polsce

Wiemy, że też się z tym zmagacie: kolejki do lekarzy specjalistów, długi czas oczekiwania na badania, leczenie, zabiegi, drogie leki na receptę, konieczność dopłacania do sprzętów medycznych. Wiemy, że polski system ochrony zdrowia jest niewydolny i że skutki tego odczuwa większość z nas – na własnej skórze lub wtedy, kiedy chorują nasi bliscy.

Na te same problemy napotykają nasi klienci – uchodźczynie i uchodźcy. Dodatkowo muszą mierzyć się jednak z całym szeregiem innych przeszkód: nieznajomością systemu i swoich praw, barierą językową, czasami dyskryminacją ze strony pracowników służby zdrowia. Ich sytuacja materialna jest zazwyczaj znacznie trudniejsza, niż sytuacja przeciętnych Polek i Polaków, a ich stan zdrowia – gorszy, bo traumatyczne przeżycia, tułaczka i brak życiowej stabilizacji wywołują choroby lub powodują zaostrzenie wcześniejszych dolegliwości.

Dlatego Fundacja zdecydowała się przeprowadzić “Zbiórkę na zdrowie” na rzecz kilku rodzin uchodźczych uczestniczących w programie “Witaj w domu”, których potrzeby zdrowotne są najbardziej palące. Konieczne do poniesienia wydatki są bardzo wysokie i poza możliwościami finansowymi rodzin. Dzięki tej zbiórce będziemy mogli im pomóc.

Jak zawsze, liczymy na Wasze zrozumienie i pomoc ♥

 

Na co konkretnie zbieramy?

  • Na dopłatę do aparatu słuchowego wraz z urządzeniem ułatwiającym słyszenie dla nastolatki (9612 zł) – NFZ nie refunduje pełnego kosztu urządzeń, a rodzina nie jest w stanie samodzielnie pokryć tego wydatku;
  • Na diagnostykę i leczenie dla mamy i jej dwójki dzieci, cierpiących na szereg schorzeń (9000 zł) – potrzebują prywatnej opieki medycznej, bo czas oczekiwania na specjalistyczne badania w ramach NFZ jest tak długi, że uniemożliwia rozpoczęcie leczenia;
    > Mama ma orzeczoną niepełnosprawność w stopniu umiarkowanym z powodu problemów z układem ruchu – cierpi na fibromitalgię, przewlekłą reumatyczną chorobę taknek miękkich, która wywołuje ból całego ciała. Ma także problemy gastrologiczne, zwyrodnienie kręgosłupa i nadciśnienie. Cierpi również na zespół stresu pourazowego (PTSD) i ma kłopoty z pamięcią i koncentracją. Wymaga kompleksowej diagnostyki, stałej opieki lekarza prowadzącego, zaplanowania i wdrożenia leczenia.
    > Ośmioletnia córka jest zbyt niska i drobna jak na swój wiek, ma kłopoty z pamięcią i koncentracją, prawdopodobnie na tle neurologicznym i endokrynologicznym. Potrzebuje kompleksowej diagnostyki.
    > Nastoletni syn potrzebuje kontynuacji leczenia psychiatrycznego, które możliwe jest tylko prywatnie, bo dostanie się do psychiatry dziecięcego w ramach NFZ jest praktycznie niemożliwe.
  • Na fundusz interwencyjny dla naszych klientek i klientów (2000 zł) – na pilne wizyty u lekarza, realizację recept na zbyt drogie leki, dopłaty do nie w pełni refundowanych sprzętów medycznych (okulary, ortezy, kule i inne). itp.;
  • Na koszt obsługi wsparcia rodzin przez pracowniczki i pracowników Fundacji – tłumaczenia, pomoc w umawianiu wizyt lekarskich i badań, obecność asystentki rodziny na konsultacjach z lekarzem (1300 zł).

 

Wpłać: