24-miesięczny projekt sponsorowany przez CARE

CARE International działa w Polsce od 2022 roku w odpowiedzi na gwałtownie rosnące potrzeby humanitarne w związku z wojną w Ukrainie. Od lipca 2022 CARE wspiera finansowo Fundację Ocalenie w pięciu głównych obszarach działania. Współpraca jest zaplanowana na okres dwóch lat, do końca czerwca 2024.

 

Proponowane wsparcie odpowiada na najpilniejsze potrzeby grup docelowych objętych programem; uchodźców, którzy przybyli z Ukrainy po inwazji rosyjskiej oraz osoby ubiegające się o azyl na granicy polsko-białoruskiej.

 

W Polsce osoby uchodźcze mierzą się z trudnościami finansowymi, ograniczonym dostępem do kursów języka polskiego, ograniczeniami w dostępie do pomocy humanitarnej na granicy polsko-białoruskiej i pozbawieniem możliwości wystąpienia o azyl w Polsce, regularnymi push-backami na stronę Białoruską oraz problemami w adaptacji w Polsce oraz z legalizacją pobytu.

 

Wychodząc naprzeciw trudnościom z jakimi zmagają się osoby uchodźcze w Polsce, CARE wspiera Fundację Ocalenie w następujących działaniach:

 

– funkcjonowaniu Centrum Pomocy Cudzoziemcom w Łodzi (kompleksowa
obsługa cudzoziemców, m.in. wsparcie mentorek kulturowych, prawników,
psycholożek, doradczyń zawodowych),
– kursach języka polskiego dla dorosłych w Warszawie,
– wsparciu materialnym (kosmetyki, środki higieniczne, chemia domowa) oraz
pomocy pieniężna (w postaci przedpłaconych bonów zakupowych),
– pomocy humanitarnej (koszty operacyjne i wsparcie rzeczowe) dla osób
ubiegających się o azyl na granicy polsko-białoruskiej.

 

W ciągu dwóch lat trwania programu CARE wesprze nasze działania kwotą 2203043,48 euro. Dzięki tym funduszom możemy także rozwijać system feedbacku w fundacji, który w przyszłości usprawni wszystkie nasze działania.