Loading...
Przetłumacz ten wpis za pomocą tłumacza AI:

Rekomendacje organizacji społecznych w sprawie Krajowego Planu Wdrażania Paktu o Migracji i Azylu

W związku z obowiązkiem opracowania planu wdrażania unijnego Paktu o Migracji i Azylu przez każde państwo członkowskie Unii Europejskiej oraz przyjętą przez Radę Ministrów strategię migracyjną Polski na lata 2025-2030, organizacje społeczne świadczące pomoc prawną, integracyjną oraz humanitarną osobom migranckim, przygotowały zbiór rekomendacji, których wdrożenie może skutecznie zabezpieczyć prawa tych osób w Polsce. 

Rekomendacje zostały przygotowane przez Fundację Ocalenie, Konsorcjum Migracyjne, Amnesty International Polska, Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć, Helsińską Fundację Praw Człowieka, Stowarzyszenie Interwencji Prawnej, Fundację Jesuit Refugee Service Poland, Fundację Polskie Forum Migracyjne, Polską Akcję Humanitarną oraz Save the Children Polska. Odnoszą się one do zapisów Paktu, które pozostawiają państwom członkowskim możliwość dostosowania ich do specyfiki prawa krajowego. Choć Pakt zawiera wiele kontrowersyjnych i problematycznych zapisów jesteśmy obecnie w kluczowym momencie, w którym mamy możliwość dostosowania go tak, aby uniknąć naruszeń praw człowieka.

Jako organizacje społeczne zajmujące się prawami osób migrujących posiadamy szczególną wiedzę i ekspertyzę zdobytą m.in. poprzez wspieranie odpowiedzi polskiego społeczeństwa na potrzeby wynikłe z pełnoskalowej wojny w Ukrainie oraz kryzysu humanitarnego na granicy polsko-białoruskiej. Wierzymy, że nasza perspektywa jako osób z bliska zajmujących się zjawiskiem migracji w Polsce jest niezbędna do sformułowania adekwatnych i sprawiedliwych przepisów wdrażających Pakt.

Rekomendacje te nie wyczerpują szerokiego zakresu tematu implementacji Paktu. Nie mogą zastąpić włączenia ekspertów i ekspertek z organizacji społecznych w ten proces ani formalnych konsultacji społecznych.

 >> Zapoznaj się z rekomendacjami<<

To top