30 kwietnia 2021 r. upłynął termin składania wniosków o świadczenie z programu Rodzina 500+. Nie oznacza to, że wnioski złożone po tym terminie nie będą rozpatrywane. Rodzice i opiekunowie, którzy nie zdążyli złożyć wniosku do 30 kwietnia, wciąż mogą to zrobić – należy jednak pamiętać o kilku kwestiach.
Jak pisaliśmy w naszym wcześniejszym artykule, od 2021 roku zmieniają się terminy składania wniosków o świadczenia wychowawcze 500+. Świadczenia będą przyznawane na okres od 1 czerwca do 31 maja następnego roku. Nowe terminy będą obowiązywały również w kolejnych latach (więcej na ten temat przeczytasz tu: https://ocalenie.org.pl/zalatwto/nowe-terminy-skladania-wnioskow-o-swiadczenie-500).
Rodzice i opiekunowie, którzy pobierają świadczenie w okresie świadczeniowym 2019/2021, w maju 2021 roku dostaną ostatnią wypłatę świadczenia za ten okres. Jeśli wniosek na kolejny okres świadczeniowy nie został złożony przed 30 kwietnia, skutkuje to przesunięciem początku wypłaty świadczenia. Należy jednak pamiętać o tym, że tylko złożenie wniosku do końca czerwca 2021 r. gwarantuje, że świadczenie wychowawcze zostanie wypłacone z wyrównaniem od 1 czerwca.
A co z nowonarodzonymi dziećmi? W tej sytuacji rodzice dzieci mają trzy miesiące na złożenie wniosku, aby świadczenie zostało wypłacone z wyrównaniem od miesiąca urodzenia się dziecka. Jeżeli wniosek zostanie złożony po tym terminie, to świadczenie będzie przyznane począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek.
Więcej na temat świadczenia wychowawczego 500+ przeczytasz w naszym wcześniejszym artykule: https://ocalenie.org.pl/zalatwto/swiadczenie-wychowawcze-500.
Jak wypełnić i złożyć wniosek
Masz Profil Zaufany? Złóż wniosek drogą elektroniczną przez portal Emp@tia lub Platformę Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS). O Profilu Zaufanym pisaliśmy tutaj: https://ocalenie.org.pl/zalatwto/profil-zaufany
Możesz też złożyć wniosek przez bankowość elektroniczną – wejdź na stronę swojego banku i dowiedz się, jak to zrobić.
Nie masz Profilu Zaufanego? Złóż wniosek drogą tradycyjną (papierową) – osobiście w urzędzie lub za pośrednictwem poczty.
Nie wiesz, jak wypełnić wniosek? Przykład wypełnionego wniosku o 500+ dostępny jest tu: https://www.gov.pl/attachment/874408d9-02fd-4474-b0fa-0dfc69e6070f
Potrzebujesz podpowiedzi? Przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcje w kilku językach – angielskim, rosyjskim, ukraińskim, gruzińskim i tadżyckim. Znajdź wśród nich swój!
Instrukcja w języku angielskim (w formacie PDF)
Instrukcja w języku rosyjskim (w formacie PDF)
Instrukcja w języku ukraińskim (w formacie PDF)
Instrukcja w języku gruzińskim (w formacie PDF)
Instrukcja w języku tadżyckim (w formacie PDF)
Załatw to z nami!
Masz dodatkowe pytania? W czasach koronawirusowych Centrum Pomocy Cudzoziemcom pomoże Ci zdalnie! Napisz do nas na adres: [email protected], wpisz w tytule maila “Świadczenie 500+” i opisz krótko swój problem. Jeśli zależy Ci na szybkim kontakcie, możesz również przesłać do nas swój numer telefonu – ułatwi nam to komunikację i skróci czas oczekiwania na odpowiedź.
Oferowana przez nas pomoc jest bezpłatna.