Podsumowujemy 2019 rok!

Nie obijaliśmy się w 2019 roku. Sami zresztą świetnie nas motywowaliście do działania wspierając nas jako darczyńcy, wolontariusze czy życzliwi kibice naszych działań. Bez Was nie zrobilibyśmy aż tyle!

Od czego by tu zacząć…

 

 

 

Stałe działania Fundacji Ocalenie

Nasze Centra Pomocy Cudzoziemcom pomagały cudzoziemcom i cudzoziemkom w Warszawie i w Łomży, oferując im wsparcie w sprawach urzędowych i prawnych, w poszukiwaniu mieszkania i kontakcie z instytucjami, a także – pomoc psychologiczną.

W 2019 zaoferowaliśmy naszym klientom i klientkom:

 • prawie 2500 konsultacji mentora lub mentorki kulturowej,
 • blisko 900 konsultacji prawnych,
 • ponad 450 konsultacji psychoterapeutycznych dla dzieci i dorosłych.

Do tego w Warszawie i Łomży prowadziliśmy bezpłatne kursy polskiego dla dorosłych. 

 • Skorzystało z nich blisko 1200 osób.

Pomagaliśmy też dzieciom: prowadziliśmy świetlicę w Łomży, a w Warszawie w ramach prowadzonych programów (Wiedza do potęgi, MINT) pomagaliśmy dzieciom w nauce, a ich rodzicom w kontakcie ze szkołą. Organizowaliśmy dla nich również dodatkowe atrakcje np. wycieczki na mecze, warsztaty filmowe, teatralne czy kuglarskie.

 • Prowadzonymi przez nas stałymi działaniami objętych było ponad 170 dzieci.

Pomagaliśmy dużym rodzinom uchodźczym zaadaptować się w Polsce w ramach programu Witaj w domu, a program Refugees Welcome Polska wspierał uchodźców, którzy do Polski przyjechali sami lub z jedną-dwiema bliskimi osobami. 

 • Programem Witaj w domu w pełnym zakresie – łącznie ze wsparciem mieszkaniowym – na koniec 2019 r. objętych było 66 osób (12 rodzin).
 • Z pomocy programu Refugees Welcome Polska korzystało 18 osób.

Od marca działa Magazin, czyli punkt pomocy rzeczowej, który działa jak sklep samoobsługowy, tyle że… można zrobić zakupy bez pieniędzy. Odzież, buty, środki czystości, drobne AGD – co tylko do nas trafi – przekazujemy naszym klientom i klientkom w potrzebie.

 • Ze wsparcia rzeczowego w ramach Magazinu skorzystało ponad 520 rodzin.

 

Pozostałe działania

W styczniu rozpoczęły się warsztaty kroju i szycia dla kobiet – na przestrzeni całego roku odbyło się kilkanaście spotkań.

W marcu i kwietniu odbywały się spotkania rosyjskojęzycznej grupy wsparcia dla kobiet.

W czerwcu zorganizowaliśmy kolejną aukcję na rzecz programu Refugees Welcome Polska i Centrum Pomocy Cudzoziemcom, która pobiła rekord zbiórki z 2018 roku.
Do tego przygotowaliśmy nową odsłonę programu integracyjno-mieszkaniowego Witaj w domu i uruchomilismy stronę witajwdomu.org.pl

W sierpniu zorganizowaliśmy dwa wyjazdy na kolonie letnie dla dzieci. Dzieci brały też udział w warsztatach filmowych i teatralnych.

We wrześniu dzięki Waszemu wsparciu przygotowaliśmy i wydaliśmy wyprawki szkolne dla 551 dzieci.

Od października prowadziliśmy również bezpłatne warsztaty antydyskryminacyjne w szkołachpodstawowych i ponadpodstawowych w całej Polsce.

W grudniu natomiast wydaliśmy Tygiel, pierwszą w Polsce książkę kulinarną z przepisami uchodźców i uchodźczyń mieszkających w Polsce.
Zorganizowaliśmy też dwie wielkie imprezy mikołajkowe, podczas których 173 dzieci z rodzin uchodźczych z Warszawy i Łomży dostało pod choinkę… to, co sobie wymarzyły!

 

Interwencje

Przez cały rok byliśmy też do dyspozycji naszych klientów w sytuacjach interwencyjnych – i Wy byliście z nami! Podpisaliście list w sprawie Emilii i jej dzieci. Również dzięki Wam Makha i Mansur mogli wyprowadzić się z ośrodka dla uchodźców. Pomogliście nam także skutecznie przekonać urzędników miejskich w Warszawie do zmiany decyzji o podwyżce czynszu za zajmowany przez nas lokal. 

 

Wsparcie Fundacji

Nie byliśmy w tym wszystkim sami:

 • ponad 3300 razy wspierali nas finansowo darczyńcy indywidualni, instytucje i firmy,
 • kilkaset osób wsparło nas darami rzeczowymi – szczególnie dużo było ich w trakcie zbiórek wyprawek szkolnych, prezentów świątecznych i bielizny na zimę, 
 • 130 wolontariuszy i wolontariuszek pomagało naszym klientom i klientkom, prowadząc lekcje polskiego, wspierając dzieci w nauce czy angażując się w rozliczne sprawy organizacyjne.

 

Dziękujemy, że byliście z nami w 2019 roku!  

 

Chcecie wiedzieć więcej? Zajrzyjcie do pełnej wersji sprawozdania >>>